Partner serwisu
Przestrzeń

Śląskie: Nowy przystanek kolejowy w Knurowie jednak powstanie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
22-04-2024
PRZESTRZEŃ
Śląskie: Nowy przystanek kolejowy w Knurowie jednak powstanie
fot. Piotr1952/fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.orgBudynek obsługi torowiska w pobliżu stacji Knurów, linia kolejowa nr 149
Po decyzji samorządów o uruchomieniu połączeń kolejowych z Gliwic do Rybnika PKP PLK wracają do koncepcji budowy nowego przystanku w Knurowie. Ma on znaleźć się w pobliżu tamtejszego szpitala. Trwają uzgodnienia formalne.

W 2022 r. PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o zamiarze budowy nowego przystanku kolejowego Knurów Szpital przy linii nr 149 Zabrze-Makoszowy – Leszczyny. Inwestycja miała być realizowana w ramach rządowego programu przystankowego na lata 2021 – 2025, ale w 2023 r. zniknęła z listy podstawowej przewidzianych do wykonania zadań. Zarządca infrastruktury tłumaczył wówczas, że samorząd województwa ostatecznie nie zadeklarował zamiaru uruchomienia co najmniej czterech par kursów dziennie, co było warunkiem niezbędnym do sfinansowania prac w ramach tego funduszu.

Powrót na listę podstawową praktycznie pewny

W ostatnich tygodniach Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła jednak, że dofinansuje kursy Gliwice – Knurów – Rybnik. Później plan otwarcia codziennych połączeń w tej relacji potwierdził wojewódzki przewoźnik – Koleje Śląskie. Dotychczas przez Knurów przejeżdżał wyłącznie jeden weekendowy kurs relacji Gliwice – Wisła – Gliwice. Uzupełnienie oferty o pociągi metropolitalne najprawdopodobniej wpłynie na kolejną zmianę decyzji co do budowy nowego przystanku.

– Jesteśmy gotowi do podjęcia działań zmierzających do przeniesienia zadania z listy rezerwowej na podstawową i wybudowania przystanku Knurów Szpital w ramach programu przystankowego – mówi bowiem Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Spółka zwróciła się więc do urzędu marszałkowskiego, by ten ponownie wskazał swoje plany w zakresie oferty kolejowej na linii nr 149. Pociągi współfinansowane przez GZM mają ruszyć już w czerwcu tego roku, więc porozumienie w tej sprawie wydaje się praktycznie pewne.

Linia narażona na szkody górnicze

– Dla przystanku Knurów Szpital odnotowano duże poparcie społeczne – podkreśliła nasza rozmówczyni. Poinformowała ona również, że linia biegnąca z Zabrza w kierunku Knurowa i Leszczyn jest czynna zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym, a maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi tam 80 km/godz. Z uwagi na liczne szkody górnicze trasa przechodzi regularne przeglądy, po których niezbędne naprawy prowadzą przedsiębiorstwa kopalniane.

W zeszłym roku przeprowadzono m.in. wymianę podkładów i szyn pomiędzy Mizerowem a Gierałtowicami. – Pozwoliły one na odwołanie ograniczenia prędkości składów – tłumaczy przedstawicielka PKP PLK. Kolejną inwestycją na tej trasie z dużym prawdopodobieństwem będzie uzupełnienie siatki przystankowej.

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5