Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Śląsk. Trwają prace nad atrakcyjnym szlakiem wokół jeziora

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2017-04-28 09:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Śląsk. Trwają prace nad atrakcyjnym szlakiem wokół jeziora
fot. Janericloebe, domena publiczna
To już pewne – 42 – kilometrowa trasa rowerowa wokół zbiornika Goczałkowickiego (okolice Bielsko Białej) powstanie najpóźniej w 2019 roku. Rozstrzygnięto już przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej oraz prowadzenie nadzoru inwestorskiego. Szacuje się, że łączny koszt inwestycji wyniesie ok. 10 mln zł.

Zbiornik Goczałkowicki przez długi czas pozostawał niedostępny dla turystów. Dopiero 10 lat temu zadecydowano o wykorzystaniu jego potencjału i otwarciu 3 – kilometrowego duktu pieszo - rowerowego, który z miejsca stał się obleganą atrakcją.

- Baliśmy się, że będzie dochodziło do zaśmiecania terenu i dewastacji, ale nic takiego się nie dzieje. Odkąd ludzie mogą legalnie przychodzić nad zbiornik, jest przy nim czyściej - komentuje Andrzej Siudy, kierownik zapory w Goczałkowicach.

W odpowiedzi na znaczne zainteresowanie zaczęto udostępniać kolejne obszary wokół jeziora. W roku 2009 dopuszczono pływanie żaglówkami i podjęto decyzję o budowie turystycznej trasy rowerowej, która jeszcze bardziej podniesie atrakcyjność miejsca.

Prace trwają

Porozumienie w sprawie realizacji inwestycji podpisano rok temu w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Nadleśnictwa Bielsko, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach oraz samorządów leżących w okolicach zbiornika Goczałkowickiego zadecydowali o współpracy przy budowie trasy. Nie były to puste deklaracje. Prace idą pełną parą –rozstrzygnięto już przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i prowadzenie nadzoru autorskiego oraz podpisano umowę z wykonawcą.

Samorządowcy chcą również pozyskać dofinansowanie na realizację pierwszego etapu inwestycji (16,7 km) z polsko - czeskiego programu Interreg V-A. Partnerem po stronie czeskiej będą samorządy Havirova i Karviny, które planują zbudować podobną trasę wokół oddalonego o 70 km jeziora Terlicko. Czas na składanie wniosków upływa z końcem września br. O tym, czy projekt otrzyma dofinansowanie, dowiemy się w pierwszym kwartale 2018 r.

Kolejne odcinki zostaną zrealizowane w ramach remontu zapory bocznej (fragment od mostu w Strumieniu do ujścia rzeki Bajerki – 10 km; wykonawca – Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów) oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (pozostałe odcinki po północnej stronie zbiornika; wykonawca – gmina Pszczyna).

Pierwsza w Polsce

Zgodnie z deklaracjami samorządowców, szlak ma być jedną z najważniejszych atrakcji w regionie i pierwszą w Polsce tak długą i atrakcyjną turystycznie trasą wokół zbiornika.

Biegnąca przez teren 5 gmin (Czechowice-Dziedzice, Chybia, Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Strumień) ścieżka będzie liczyć łącznie 42 km. Zostanie poprowadzona jak najbliżej wody, głównie wałami zbiornika i jego koroną, okolicznymi lasami oraz fragmentem dawnej drogi technologicznej. Nawierzchnię ma stanowić głównie asfalt. Nie zabraknie infrastruktury towarzyszącej w postaci punktów widokowych, miejsc odpoczynku, tablic informujących o pobliskich atrakcjach i wypożyczalni rowerów.
Inwestycja, której zakończenie planuje się w 2019 r., ma służyć nie tylko rowerzystom. Samorządowcy chcą, by korzystali z niej również biegacze i inni sportowcy, np. triathloniści.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5