Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

SKM Trójmiasto: spada liczba pasażerów. Spółka tłumaczy, że to przez remonty

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-01-31 09:31
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

SKM Trójmiasto: spada liczba pasażerów. Spółka tłumaczy, że to przez remonty
fot. Jacek Goździewicz
Według szacunkowych danych, SKM Trójmiasto przewiozła w 2013 r. ok. 35 mln pasażerów. To gorszy wynik niż w 2012 r., który został zamknięty bilansem prawie 37 mln przewiezionych pasażerów.

Marcin Głuszek, dyrektor Wydziału Marketingu i Umów w PKP SKM, informuje „Rynek Kolejowy”, że spółka zamyka rok 2013 bilansem ok. 35 mln pasażerów. W roku 2012 było ich 36,81 mln. Przyczynę spadku pasażerów spółka upatruje przede wszystkim w licznych działaniach inwestycyjnych, które spowodowały zmniejszenie liczby pociągów uruchamianych przez SKM.

– Miniony rok upłynął pod znakiem istotnych inwestycji na styku infrastruktury SKM i PLK. Budowany był drugi tor na linii 202 pomiędzy stacjami Gdynia Gł. i Chylonia, co skutkowało znaczącym spadkiem przepustowości także naszej linii 250 i zmniejszeniem liczby pociągów na tym odcinku. Poza tym, remontowane były perony w Gdańsku Wrzeszczu i Żabiance, co wpłynęło na konieczność zmniejszenia częstotliwości kursowania pociągów w dni robocze z 7,5 do 10 min oraz wymuszało wprowadzanie zamknięć weekendowych i skracanie w ich ramach relacji wielu pociągów. Zamknięcia weekendowe następowały zresztą także w kilku innych przypadkach, podczas wielu dni wolnych pociągi kursowały w skróconych relacjach. Nie można też zapominać, że w dalszym ciągu nie jeździmy do Pruszcza i Tczewa, co też jest dla nas bardzo dobrą relacją – mówi Marcin Głuszek.

Jak pisaliśmy niedawno, jest duża szansa, że SKM powróci od marca od obsługi odcinka Gdańsk Gł. – Pruszcz Gd. – Tczew. Spółka szacuje, że dzięki powrotowi na tę trasę liczba pasażerów wzrośnie w tym roku o ok. 1 mln pasażerów. Władze SKM mają też nadzieję, że do wzrostu przewozów przysłużą się inwestycje taborowe: wiosną z Bydgoszczy mają dotrzeć pierwsze z 21 zmodernizowanych składów SKM, które remontuje Pesa. Bydgoska fabryka przebuduje w sumie 1/3 parku taborowego SKM.

Warto zauważyć, że spadek przewozów SKM Trójmiasto kontrastuje ze znaczącym wzrostem liczby pasażerów w 2013 r., który odnotowali głowni przewoźnicy aglomeracyjni w woj. mazowieckim: KM i SKM Warszawa. Przypomnieć należy, że zwłaszcza KM także borykały się z częstymi zmianami rozkładu i ograniczeniem przepustowości wielu linii w związku z inwestycjami na sieci PKP PLK.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tychy chcą nadal stawiać na rozwój kolei

Prawo & Finanse

Tychy chcą nadal stawiać na rozwój kolei

Paweł Rydzyński 25 sierpnia 2014

SKM Gdańsk Śródmieście: Jeden tor jest już gotowy

Przestrzeń

SKM Gdańsk Śródmieście: Jeden tor jest już gotowy

Paweł Rydzyński 20 sierpnia 2014

KD i SKM Trójmiasto zadowolone z początku roku

Prawo & Finanse

KD i SKM Trójmiasto zadowolone z początku roku

Paweł Rydzyński 12 marca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5