Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

SKM Szczecin: Modernistyczna wiata na Pogodnie objęta ochroną

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-12-14 13:47
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

SKM Szczecin: Modernistyczna wiata na Pogodnie objęta ochroną
fot. SSOM
Wygląda na to, że modernistyczna betonowa wiata na przystanku Szczecin Pogodno ocaleją w ramach projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i reaktywacji linii do Polic. Zadaszenia zostały wpisane do rejestru zabytków.

Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wraz z PKP PLK realizują projekt szczecińskiej kolei metropolitalnej. W lipcu 2018 r. podpisano umowy z wykonawcami. W ramach projektu pociągi mają wrócić na linię ze Szczecina do Polic. Istniejące przystanki mają być przebudowane bądź przeniesione w nowe miejsce, pojawią się też nowe przystanki. Szczegółowo zakres prac opisywaliśmy tutaj.

Wkrótce po tym wydarzeniu rozgorzała dyskusja o betonowe zadaszenie peronu na przystanku Szczecin Pogodno, które wykonano w 1973 r. Wykonano je w konstrukcji żelbetowej, w nurcie modernistycznego ekspresjonizmu konstrukcyjnego. Szczecińscy architekci zaapelowali o pozostawienie zadaszeń. Jak przekonywali, zadaszenie jest obiektem unikalnym w skali Szczecina i zasługuje na ochronę. Ich zdaniem jakość architektury pozytywnie kontrastuje z obecnie realizowanymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Zaprezentowali też wizję remontu wiaty.

Wygląda na to, że wiaty faktycznie zostaną uratowane. Zainteresował się nimi konserwator zabytków. Jak informują PKP PLK, postępowanie zakończyło się w grudniu wpisem wiaty przystankowej do rejestru zabytków. – Zakres i możliwości prowadzonych prac na przystanku Szczecin Pogodno ustali badanie konstrukcji wiat i analizy projektanta – informuje Marta Burczyk z zespołu prasowego PKP PLK.

Modernizacja linii 406 znajduje się obecnie na etapie prac projektowych, jak i wykonawczych. – Prace na samym przystanku Szczecin Pogodno zostały wstrzymane z uwagi na prowadzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków postępowanie w sprawie wiaty. Planowany termin modernizacji przystanku to II kw. 2020 r. – informuje Burczyk.


autorzy: Igor Klyus, Krzysztof Żywucki, Sebastian Łabędź

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5