Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Skierniewice odbetonują rynek. We wrześniu ruszą prace

Dalej Wstecz
Autor:

oprac. wu

Data publikacji:
17-08-2021
Ostatnia modyfikacja:
29-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Skierniewice / oprac. WU

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Skierniewice odbetonują rynek. We wrześniu ruszą prace
mat. UM Skierniewice
Przebudowany przed kilkunastoma laty rynek w Skierniewicach stał się symbolem betonozy i nieudanej rewitalizacji. Powstała właśnie koncepcja przebudowy placu, uwzględniająca sugestie konserwatora zabytków i potrzeby skierniewickiego ratusza. Pierwsze prace powinny ruszyć już niebawem, bo po odbywającym się co roku skierniewickim Święcie Kwiatów Owoców i Warzyw.

Rynek w Skierniewicach przebudowano w latach 2005-2006. Wycięto wówczas wszystkie dorodne wierzby płaczące, zasadzone w latach 50., a rynek zamienił się w wielki, goły plac, wyłożony nieociosaną kostką granitową. Zabytkowy plac powrócił do swojego historycznego charakteru – w przeszłości pełnił bowiem funkcję targowiska. Tak zorganizowana przestrzeń nie sprawdziła się jednak w nowej roli. Pusty, wybrukowany plac, poza nielicznymi imprezami i targami staroci, nie zachęca do spędzania czasu. Wielokrotnie była krytykowana przez mieszkańców, a ostatnio stała się też sławna w Polsce – jako przykład betonozy. W podobny sposób przebudowano wiele placów w mniejszych i większych miastach.

Teraz, jeżeli chodzi o Skierniewnice, ma się to zmienić, choć powrotu do w pełni zielonego skweru nie ma. Zakład Utrzymania Miasta przedstawił koncepcję przebudowy skierniewickiego rynku. Wstępny projekt uwzględnia zarówno plany ratusza dotyczące szeregu imprez, które odbywają się na głównym placu miasta, jak i sugestie Wojewódzkie Konserwatora Zabytków.

– Wypracowaliśmy koncepcję zakładającą posadzenie 36 dużych drzew i stworzenia zielonych stref po bokach rynku. Finalny projekt ma nie tylko odpowiadać na potrzebę zazielenia placu, ale także spełniać wymogi dotyczące historycznego charakteru tego terenu. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie umiejscowienie nowych drzew, tak, aby rynek nadal mógł być miejscem organizacji największych plenerowych imprez w mieście – wyjaśnia Krzysztof Jażdżyk, prezydent miasta.

Zaprezentowana koncepcja to wynik działań ratusza zmierzających do reorganizacji głównego placu w mieście. W połowie lipca miasto gościło Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki przeprowadzonym konsultacjom już dziś można pochwalić się koncepcją, która posłuży do stworzenia ostatecznego projektu. Zakłada ona stworzenie wokół rynku zielonych skwerów szerokich na trzy metry, co pozwoli posadzić 36 dużych drzew o odpowiednio okazałych koronach, które dadzą cień. Warto podkreślić, że drzewa będą posadzone bezpośrednio w grunt. Na skwerach znajdzie się również miejsce dla krzewów czy traw, a do tego oczywiście pojawią się elementy małej architektury. Centrum placu pozostanie natomiast bez gruntownych, stałych zmian (pozostanie więc fontanna wpisana w obrys dawnego ratusza). W razie potrzeb, tak jak dotychczas, będą tam pojawiać się mobilne rozwiązania. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drzewa zostaną posadzone już jesienią.

– Rozsądne planowanie i organizacja zieleni w centrach miast to ogromne wyzwanie, z którym mierzymy się na co dzień także w Skierniewicach. Zapewniam jednak, że nie ustajemy w wysiłkach i już niebawem nowe nasadzenia pojawią się w kolejnych częściach naszego miasta. Chcemy zazielenić m.in. uliczki bezpośrednio przylegające do rynku jak ul. Senatorska czy tzw. Mały Rynek, aby kompleksowo odmienić oblicze centrum miasta – dodaje prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5