Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Sarajewo kupuje białoruskie trolejbusy z europejskiego kredytu

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-01-30 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Sarajewo kupuje białoruskie trolejbusy z europejskiego kredytu
fot. Kanton Sarajewski
W połowie stycznia władze Kantonu Sarajewskiego podpisały umowę z białoruską firmą BKM Holding na dostawy 25 trolejbusów. Jej wartość to 14 mln euro. Miasto ma też ambitne plany związane z przebudową i rozbudową sieci tramwajowej.

Oferta złożona przez BKM Holding z Białorusi wygrała międzynarodowy przetarg, prowadzony pod auspicjami Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W połowie stycznia kanton sarajewski podpisał umowę z wykonawcą. Jej wartość to 14 mln euro. Pierwszy trolejbus ma zostać dostarczony w grudniu tego roku, albo w styczniu 2022 r.

Do stolicy Bośni i Hercegowiny ma trafić model ostatniej generacji – podobny do pojazdów, które BKM dostarczył do Sankt Petersburga. Zasięg w trybie jazdy autonomicznej – bez zasilania z sieci trakcyjnej – został określony na min. 10 km. Minimalną pojemność określono na 130 pasażerów, w tym min. 35 na miejscach siedzących. Wyposażenie obejmie elektroniczną informację pasażerską z nagłośnieniem i wyświetlaczami, monitoring, klimatyzację i system liczenia pasażerów.

– Oprócz pozyskania nowych trolejbusów, rozbudowujemy sieć trolejbusów do miasta Vogošća. W tym roku spodziewamy się ogłoszenia przetargu, wyłonienia wykonawcy. Prace potrwają do 2022 r. Następnie pozyskamy dodatkowe 10 trolejbusów – zapowiedział Adnan Šteta, minister transportu Kantonu Sarajewskiego.

W latach 2018-2020 BKM Holding aktywnie uczestniczył w kilku przetargach finansowanych przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny, w ramach których zdobył zamówienia na ponad 200 trolejbusów i elektrobusów – m.in. dla Odessy, Iwano-Frankiwska, Mariupolu, Dniepra, Krzemieńczuka, Żytomierza na Ukrainie, Batumi w Gruzji i miasta Wraca w Bułgarii.

Ze środków EBOiR i EBI Sarajewo kupić też 15 w pełni niskopodłogowych pojazdów z dostawą w ciągy 18-24 miesięcy od podpisania umowy. Kolejne projekty to przebudowa trasy tramwajowej na odcinku Marijin Dvor – Ilidža. Plany obejmują też budowę ok. 6,5 km przedłużenia Ilidža – Hrasnica. Na trasie znajdzie się 11 przystanków.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5