Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Samorządy nie mogą planować inwestycji transportowych, bo nie znają swoich przyszłych przychodów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-04-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Samorządy nie mogą planować inwestycji transportowych, bo nie znają swoich przyszłych przychodów
Fot. Kasper Fiszer
Planowanie długoterminowe z perspektywy polskich samorządów jest obecnie w zasadzie niemożliwe. Częste zmiany podatkowe i niepewność dotycząca kształtu programów unijnych sprawiają, że oszacowanie możliwości finansowych nie tylko w perspektywie dekady, ale i pięciu, a nawet trzech lat obarczone jest bardzo dużym błędem. Dużym problemem jest także blokada środków UE na Krajowy Plan Odbudowy.

– Około trzydzieści lat temu funkcjonowało takie hasło „nasz prezydent, wasz premier”. Dziś niestety podobną sytuację mamy w samorządach: „nasz rząd, wasz samorząd” – mówił podczas Kongresu Samorządów Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Podkreślał, że różnice polityczne pomiędzy władzami dużych miast a władzami centralnymi było bardzo zauważalne już w czasie pandemii. Wówczas rząd nie wsparł jego zdaniem samorządów w zakresie komunikacji miejskiej, która w okresie największych obostrzeń przewoziła niewielką część swoich dawnych potoków.

Jak inwestować, gdy nie zna się budżetu?

Podobne problemy można w opinii Adriana Furgalskiego zaobserwować obecnie, gdy zmiany podatkowe uszczuplające przychody gmin nie są w pełni rekompensowane subwencjami. Problemem dla miast pozostaje też niepewność podziału unijnych środków w nowej perspektywie 2021 - 2027. – Np. prezydent Warszawy nie wie, czy będzie mógł kontynuować rozbudowę metra, czy nie – usłyszeliśmy.

Zgodził się z nim poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń. Podkreślał, że samorządy nie mają obecnie możliwości planowania wydatków w dłuższej perspektywie, bo nie mogą mieć pewności, jakie uzyskają przychody. W jego opinii zmiany podatkowe odczuwalne na poziomie gmin są bowiem dokonywane bardzo często, a jakość debaty sejmowej dotyczącej tych rozwiązań jest bardzo niska. – Za mną sześć lat rzucania grochem o ścianę – ocenił.

Polska traci cenny czas, m.in. na konflikt z UE


Kształtowanie się dochodów w perspektywie trzech lat jest niemożliwe. To uniemożliwia planowanie wieloletnie. – Debata publiczna z rządem wygląda dziś tak, że wszyscy argumentują, dlaczego dane rozwiązania są dobre lub złe, ale potem jest tylko głosowanie, a minister kiwa głową, jak mają zagłosować posłowie PiS – opisywał. Stwierdził przy tym, że niepewność warunków dla „małych ojczyzn” skutkuje traceniem cennego czasu, w którym można by prowadzić inwestycje.

Poseł mocno skrytykował też rząd z powodu konfliktu, w wyniku którego Polska nie może wciąż korzystać ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ocenił on, że ich pozyskanie jest racją stanu i powinno być bezwzględnie przedłożone ponad program polityczny partii rządzącej. Zwracał też uwagę na jakość zarządzania w spółkach skarbu państwa, która w jego opinii jest niska, co zmniejsza efektywność działań państwa w wielu obszarach gospodarki.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5