Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Są środki na stację Olsztyn Główny. PKP PLK rozstrzygnęły przetarg

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-09-14 15:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Są środki na stację Olsztyn Główny. PKP PLK rozstrzygnęły przetarg
fot. MJ
PKP PLK rozstrzygnęły przetarg na przebudowę układu torowo-peronowego stacji Olsztyn Główny. Wygrał Torpol, który ma też duże szanse na zgarnięcie zamówienia na budowę nowego dworca. Aby wybrać tę ofertę, PKP PLK musiały sporo dopłacić.

Przedmiotem przetargu jest wielka przebudowa układu torowo-peronowego stacji Olsztyn Główny. Zakres prac przewiduje m.in. poszerzenie peronów, dobudowę nowej krawędzi peronowej, a także budowę nowego, szerszego tunelu, który po przedłużeniu będzie prowadzić na Zatorze. Przed otwarciem ofert zmieniono zakres zamówienia i do zadania podstawowego włączono budowę nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

W lipcu minął termin składania ofert. Wystartowało aż 12 podmiotów, z czego najtańszą propozycję – na 550 mln zł – złożyła firma ZUE. W toku aukcji elektronicznej na prowadzenie wysunęła się natomiast firma Torpol, która zeszła do kwoty ok. 410 mln zł brutto za zadanie podstawowe i 60 mln zł za zadanie opcjonalne. I to właśnie oferta tej firmy została we wtorek 14 września uznana za najkorzystniejszą. O wyborze zdecydowały cena za realizację zakresu podstawowego (70%) i cena za realizację opcji (30%).

Zwycięska oferta przewyższa znacząco pierwotnie zakładany budżet wynoszący ok. 153,5 mln zł na zadanie podstawowe, z czego 124 mln zł stanowią środki unijne. Niedawno jednak Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK, mówił o tym, że są środki na realizację stacji w pełnym zakresie. – Środki finansowe, które wcześniej były wskazywane, dotyczyły tylko modernizacji peronów i układu w torach głównych. My chcemy przebudować całą stację. Na to mamy, dzięki decyzji rządu, zabezpieczone środki na pełny zakres. Mieścimy się w budżecie, którym w tym momencie dysponujemy – mówił pod koniec sierpnia Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK, w programie Opinie w TVP Olsztyn. Na realizację prac przeznaczono 30 miesięcy.

Równolegle inna spółka – PKP SA – prowadzi przetarg na budowę nowego dworca z charakterystycznym żaglem, który ma zastąpić istniejący budynek. Torpol ma duże szanse na zdobycie także i tego zamówienia po rezygnacji wcześniej ogłoszonego zwycięzcy. Firma jest gotowa realizować zamówienie za 70,971 mln zł brutto, co mieści się w budżecie zamawiającego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowy dworzec Olsztyn Główny. Wykonawca rezygnuje

Przestrzeń

Nowy dworzec Olsztyn Główny. Wykonawca rezygnuje

Witold Urbanowicz 02 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5