Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Są chętni na zagospodarowanie olsztyńskich plant

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2017-02-10 10:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Są chętni na zagospodarowanie olsztyńskich plant
mat. prasowe
Olsztyn stara się na przywrócenie mieszkańcom zielonych terenów tuż przy murach miejskich Starego Miasta – przy Bazylice św. Jakuba. Obecnie znajduje się tam mało atrakcyjny parking dla samochodów. Po zmianach ma powstać gęsta sieć chodników z zielonymi skwerami. Obecnie zakończono już przyjmowanie ofert w przetargu. Do udziału w postępowaniu przystąpiły trzy firmy.

Miasto przeznaczyło nieco ponad 1,2 mln złotych na rewaloryzację terenu przy Bazylice Św. Jakuba pod planty miejskie. Do udziału w przetargu przystąpiły trzy firmy. Najtańszą ofertę przedstawiła olsztyńska firma Inwest Servis (983 592,00 zł ). Pozostałe to AG Complex z Warszawy (1 230 000,00 zł) oraz Skanska (1 064 333,01 zł). Wnioski czeka ocena formalna. Wykonawcę inwestycji powinniśmy poznać za około cztery tygodnie. Dofinansowanie unijne inwestycji wynosi 83 proc.

Projekt zakłada stworzenie dwóch stref: ogólnodostępnej tzw. piknikowej, rekreacyjnej oraz strefy wyciszenia i relaksu. Pierwsza powstanie w miejscu obecnego gruntowego parkingu oraz ogrodu przedszkola. Będzie to teren otwarty, sprzyjający rożnym formom aktywności i wypoczynku. Dodatkowo teren zostanie połączony z wałami miejskimi za pomocą schodów tarasowych co pozwoli na organizację w tym miejscu plenerowych wydarzeń kulturalnych.

Druga strefa zwana ogrodem wirydarzowym będzie zlokalizowana w oddaleniu od ruchliwej ulicy Pieniężnego, w miejscu dawnego ogrodu archiprezbitera i wikarego z katedry św. Jakuba. Zieleń w tej części plant nawiązywać będzie do założeń takich obiektów. To kwadratowy lub prostokątny ogród umieszczony wewnątrz murów klasztornych. Prace mają być realizowane równolegle z przebudową ul. Pieniężnego.

Prace te wpisują się w szeroką politykę miasta do zagospodarowywania obszarów zielonych. Niedawno powstały Park Centralny w centrum Olsztyna oraz odświeżonym parkiem Podzamcze i plantami ma stanowić duży kompleks służący do wypoczynku, a wszystko to wokoło Starego Miasta. Swobodne przejście z Parku Centralnego na planty miejskie ma zapewnić nowy most św. Jakuba nad Łyną, który będzie podniesiony, a pod nim znajdzie się przejście dla pieszych i rowerzystów. Prace te są wpisane we wcześniej wspomniany już projekt przebudowy ul. Pieniężnego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5