Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Rzeszów wprowadza nowy system płatności w autobusach

Dalej Wstecz
Autor:

inf. pras./ Redakcja

Data publikacji:
2020-08-19 15:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Rzeszów

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rzeszów wprowadza nowy system płatności w autobusach
fot. UM Rzeszów
Wkrótce ZTM w Rzeszowie uruchomi innowacyjny system naliczania płatności za przejazdy autobusowe, dzięki któremu nie trzeba będzie kupować biletu papierowego, gdyż do zapłaty za przejazd autobusem wystarczy użycie karty do bankomatu, telefonu czy zegarka. System wyliczy również najniższą z możliwych opłat za przejazdy autobusem.

Kilka lat temu Rzeszowski Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził Rzeszowską Kartę Miejską, którą po doładowaniu można płacić za przejazdy.

Od tego roku istnieje możliwość opłaty za przejazd autobusem przy pomocy karty bankomatowej. Wystarczy ją przyłożyć do czytnika kart w specjalnie oznakowanym kasowniku. Bilety kupowane w ten sposób są nieco tańsze od tych papierowych.

Obecnie ZTM pracuje nad kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, którego nie ma żadne miasto. W maju został uruchomiony system Known Fare Transaction, w ramach którego pasażer korzystający z karty bankomatowej, telefonu z aplikacją bankową czy też zegarka ponosi stałą opłatę za przejazd, niezależnie od liczby przejechanych przystanków czy czasu podróży.

Wkrótce zostanie wprowadzony najbardziej przyjazny model naliczania opłaty za podróżowanie komunikacją publiczną (Mass Transit Transaction), który będzie rozliczał pasażera na koniec dnia. Ten system sam dopasuje ceny w zależności od sposobu podróżowania w przedziale 24 godzin. Przy wyliczeniu opłaty za przejazd będzie brana pod uwagę liczba pokonanych przystanków oraz taryfa czasowa na podstawie danych kursowych, przyłożenia karty przy wejściu do jednego autobusu i przy wyjściu z niego oraz z kolejnych przejazdów. To system wybierze, czy w przypadku danego kursu korzystniejsza jest np. opłata godzinna czy za liczbę przejechanych przystanków. Efektem tego ma być wybór najkorzystniejszej taryfy dla pasażera.

Realizacja tego projektu jest możliwa, gdyż flota autobusów, którą dysponuje MPK Rzeszów jest w 100 proc. wyposażona w kasowniki, w których można uiścić opłatę za przejazd za pomocą karty płatniczej. Każdy nowy autobus, który jest kupowany przez miasto, jest wyposażony w tego typu urządzenia. Tylko w takim przypadku, kiedy wszystkie pojazdy posiadają takie kasowniki, jest możliwość uruchomienia modelu MTT. System będzie testowany w sierpniu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Solaris dostarczył 60 ze 130 autobusów do MZA [film]

Mobilność

Warszawa. Solaris dostarczył 60 ze 130 autobusów do MZA [film]

Magdalena Romanowska 19 sierpnia 2020

Ostrawa rezygnuje z biletów papierowych. Wrocław następny?

Komunikacja

Ostrawa rezygnuje z biletów papierowych. Wrocław następny?

Jakub Dybalski 11 marca 2019

Kolejowy bilet miejski w Białymstoku

Komunikacja

Kolejowy bilet miejski w Białymstoku

jar, Rynek Kolejowy 08 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5