Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Rzeszów. Dwa przetargi dotyczące kładek anulowane. Miasto zwiększa kwotę

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2017-08-16 09:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rzeszów. Dwa przetargi dotyczące kładek anulowane. Miasto zwiększa kwotę
fot. Arne Huckelheim, lic. CC BY-SA 3.0
W Rzeszowie mają powstać trzy rowerowe przeprawy przy mało przyjaznych cyklistom mostach: Lwowskim, Karpackim i Narutowicza. Od kwietnia miasto bezskutecznie poszukuje wykonawców dokumentacji – dwa przetargi pozostały nierozstrzygnięte. Teraz rozpisano trzeci, tym razem ze zwiększoną kwotą, ale z terminem realizacji przesuniętym o rok.

Mosty przez Wisłok to słaby punkt rozrastającej się sieci rzeszowskiej infrastruktury rowerowej. Ruch samochodów jest na nich duży, a z racji braku odpowiednich udogodnień utrudniają połączenie istniejących ścieżek (trasy rowerowe kończą się z jednej strony i zaczynają po drugiej). Większość rowerzystów chcących przejechać na drugi brzeg korzystała z wąskich chodników dla pieszych. Powodowało to liczne konflikty, zwłaszcza na moście Karpackim, przez który w godzinach szczytu przejeżdża niemal 400 cyklistów na godzinę.

Na skutek zgłoszeń rowerzystów, nie mogących bezpiecznie przedostawać się na drugą stronę rzeki, urzędnicy zadecydowali o budowie trzech przepraw obok istniejących obiektów. Pierwsza z nich ma powstać po północnej stronie mostu Karpackiego. Do budowy drugiej wykorzystany zostanie ciepłociąg biegnący wzdłuż mostu Narutowicza. W przypadku mostu Lwowskego magistrat rozważa możliwość stworzenia kładek rowerowych po obydwu stronach i dopuszczenie na nich ruchu pieszego.

Poszukiwania wykonawców trwają od wielu miesięcy, jednak do tej pory nie przyniosły rezultatów.

Za mało funduszy

Pierwszy przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji wszystkich inwestycji rozpisano w kwietniu. Po otwarciu ofert okazało się, że zaproponowane kwoty nie pokryły się z oczekiwaniami miasta. Zarząd Dróg planował sfinansować zlecenie sumą nie wyższą niż 250 tys. zł, tymczasem najtańsza z ofert opiewała na ok. 650 tys. zł. Miasto ponowiło procedurę, jednak postanowiło nie zwiększać środków. Zdaniem urzędników, wysokość funduszy została ustalona w oparciu o rzetelną analizę rynku.

Niestety, drugi z rozpisanych przetargów (rozstrzygnięty 23 maja) również nie wyłonił wykonawcy. Ofertę złożyła tylko jedna firma, która wyceniła swoje usługi na 670 tys. zł. Dlatego miasto ponowiło procedurę po raz trzeci, tym razem jednak przeznaczyło na realizację zadania wyższą kwotę – 609 tys. zł. Pozostałe warunki nie uległy zmianie - o zwycięstwie w przetargu zadecyduje cena ofertowa brutto (60 proc.), okres rękojmi za wady (minimum 3 lata; 20 proc.) oraz doświadczenie projektanta branży drogowej (20 proc.). Otwarcie ofert ma nastąpić 19 września br.

Budowa się opóźni?

Rozpoczęcie budowy przepraw planowano na przyszły rok. W poprzednich postępowaniach miasto obligowało zwycięzcę do dostarczenia pełnej dokumentacji do 20 listopada br., co miało zapewnić brak opóźnień. Tym razem termin przesunięty o rok – zwycięska firma musi wykonać pracę do 20 listopada 2018 r. Wynika z tego, że budowa ważnych udogodnień w postaci kładek ulegnie istotnemu opóźnieniu.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kładka Łazienkowska nocą [ZDJĘCIA]

Komunikacja

Kładka Łazienkowska nocą [ZDJĘCIA]

Jakub Dybalski 14 sierpnia 2017

Olsztyn buduje Łynostradę i kilka innych tras rowerowych

Komunikacja

Olsztyn buduje Łynostradę i kilka innych tras rowerowych

Jakub Dybalski 11 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5