Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Rzeszów. Autosan z szansą na bardzo duże zamówienie CNG

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-08-28 13:37
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rzeszów. Autosan z szansą na bardzo duże zamówienie CNG
fot. MJ
W Rzeszowie otwarto oferty na 40 autobusów CNG dla tamtejszego MPK z opcją rozszerzenia na kolejne 20. Tylko Autosan zmieścił się w budżecie zamawiającego. Swoje oferty złożyły też Solaris i MAN.

Przetarg jest jednym z największych w Rzeszowie i może być jednym z największych dla Autosanu, jeśli oczywiście producent z Sanoka go wygra. W ciągu roku Autosan produkuje ok. 200 autobusów, więc zamówienie z Podkarpacia może być niezwykle istotne.

W Rzeszowie na autobusy w wariancie podstawowym, czyli 40 pojazdów, chcą wydać 56 088 000 zł brutto. Oferta Autosanu opiewa na 54 661 200 zł brutto i jest jedyną która mieści się w budżecie. Solaris za swoje autobusy zażądał 64 452 000 zł brutto, a MAN aż 79 168 704 zł brutto.

W przetargu cena stanowi tylko 60 proc. oceny ofert. Pozostałe punkty są do zdobycia za kryteria techniczne i ekologiczne. Ale jeśli oferta Autosanu zostanie zaakceptowana, trudno będzie ją przebić Solarisowi, a w przypadku MAN–a, biorąc pod uwagę różnicę w cenie ofert, wydaje się to praktycznie niemożliwe, tym bardziej, że trudno się spodziewać, że miejscy urzędnicy zwiększą budżet o połowę.

Tym bardziej, że w piątek zamawiający musiał poprawić informację z otwarcia ofert. Choć początkowo poinformowano, że Autosan przedstawił gwarancję całopojazdową na 36 miesięcy, podczas gdy w rzeczywistości producent z Sanoka zaproponował 37 miesięcy. Różnica wydaje się niewielka, ale dla punktacji ofert mogła mieć kolosalne znaczenie. Za gwarancję (to jedno z podkryteriów technicznych) przewidziano 5 proc. punktów dla całej oferty. Najdłuższa zaproponowana miała otrzymać maksymalną liczbę punktów, ale jeśli producent zaproponowałby 36 miesięcy, czyli minimum wymagane w Rzeszowie, w tym podkryterium nie dostałby punktów w ogóle. Ponieważ Solaris zaproponował 37 miesięcy, a MAN 36 miesięcy, jeden miesiąc przełożyłby się na 5 procent punktów więcej dla oferty Solarisa w porównaniu do tej Autosanu (i siłą rzeczy MAN-a). Gdy okazało się, że Solaris i Autosan zaproponowały 37 miesięcy gwarancji, nie ma to znaczenia.

Przypomnijmy, Rzeszów szuka dostawcy minimum 40, a przy wykorzystaniu opcji – 60, autobusów standardowej długości (12 m), napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Pojazdy muszą spełniać normę emisji spalin Euro 6. Musi się w nich znaleźć 28 miejsc siedzących dla pasażerów, z czego co najmniej 4 dostępne z poziomu niskiej podłogi. Autobusy muszą mieć troje drzwi (w układzie 2+2+2).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. PGNiG dostarczy 22 mln m3 gazu dla autobusów Arrivy

Prawo & Finanse

Warszawa. PGNiG dostarczy 22 mln m3 gazu dla autobusów Arrivy

Jakub Dybalski 07 sierpnia 2019

Tarnów kupuje jeden autobus na gaz

Prawo & Finanse

Tarnów kupuje jeden autobus na gaz

jd/inf. pras. 02 sierpnia 2019

Tychy: Autobusy CNG dostarczy Autosan

Mobilność

Tychy: Autobusy CNG dostarczy Autosan

Witold Urbanowicz 26 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5