Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Rząd łagodzi obostrzenia. Od 15 maja więcej miejsc w transporcie zbiorowym

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2021-05-06 22:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rząd łagodzi obostrzenia. Od 15 maja więcej miejsc w transporcie zbiorowym
fot. ZTM Warszawa
Dobra wiadomość dla transportu publicznego. Od 15 maja złagodzone zostaną obostrzenia dotyczące liczby miejsc. Będzie można przewozić tylu pasażerów, ile jest miejsc siedzących lub 50% ogólnej pojemności pojazdu.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie z 6 maja w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Bardzo ważnym punktem, o który walczyła cała branża transportowa, jest limit miejsc w środkach przewozu.

Przypomnijmy, że gdy 28 kwietnia przedstawiony został harmonogram odmrażania gospodarki na najbliższe tygodnie, pominięto w nim kwestię transportu publicznego. Tymczasem od października ubiegłego roku obowiązują w nim drastyczne limity liczby miejsc - środkiem transportu albo pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. To powoduje gigantyczne problemy prowadzące do upadłości firm i zwiększenia wykluczenia transportowego, a co szczególnie ważne - nie ma na to uzasadnienia naukowego, bo transport nie jest istotnym miejscem transmisji wirusa.

Jak się okazuje, apele branży zostały częściowo wysłuchane. W opublikowanym rozporządzeniu, od 15 maja powrócą poprzednie limity - środkami publicznego transportu zbiorowego będzie można przewozić tyle osób ile wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej. Zmiana dotyczy również przewoźników dalekobieżnych - autobusowych i kolejowych. Warto dodać, że pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą będzie można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Przedłużony został także obowiązek noszenia maseczek w transporcie. Rozporządzenie determinuje obostrzenia, które będą obowiązywać do 5 czerwca. Dalsze kroki opisze już kolejny dokument.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Koronawirus: Łatwiejsze podróże między Francją a Niemcami

Komunikacja

Koronawirus: Łatwiejsze podróże między Francją a Niemcami

Artur Bogdanowicz 04 maja 2021

FlixBus: Odmrożenie transportu niezbędne (wywiad)

Komunikacja

FlixBus: Odmrożenie transportu niezbędne (wywiad)

Łukasz Malinowski 01 maja 2021

Koronawirus: Co dalej z transportem publicznym

Prawo & Finanse

Koronawirus: Co dalej z transportem publicznym

Paweł Rydzyński 02 maja 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5