Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ryga projektuje węzeł dla Rail Baltiki. Międzynarodowy konkurs

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-07-2016
Ostatnia modyfikacja:
25-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Na początku lipca w Rydze ruszył międzynarodowy konkurs na koncepcję zagospodarowania i przekształceń przestrzennych na Dworcu Centralnym oraz w jego rejonie w związku z realizacją Rail Baltiki. Uczestnicy będą musieli zmierzyć się też z przedstawieniem propozycji nowego mostu przez Dźwinę – to spore wyzwanie, gdyż obecna przeprawa jest jednym z symboli miasta.

Konkurs, ogłoszony przez spółkę Eiropas Dzelceļa Līnijas, realizującą pierwszy etap Rail Baltiki, ruszył 5 lipca. Zadaniem uczestników konkursu jest przedłożenie koncepcji projektów przekształceń przestrzennych na Dworcu Centralnym w Rydze oraz na terenie wokół dworca, w tym nowego mostu przez rzekę Daugawę.

Obszar objęty konkursem sięga 14 hektarów, przy czym koncepcja zagospodarowania obejmuje aż 59 hektarów w ścisłym centrum miasta. – Konkurs obejmuje Dworzec Centralny, nabrzeże rzeki Dźwina między ulicami Dzirnavu i Krasta, a także most przez rzekę, który od zawsze był jednym z symboli miasta. Jako rezultat konkursu chcemy uzyskać rozwiązania w zakresie zagospodarowania dla całego obszaru – mówi Dins Merirands, członek zarządu Eiropas Dzelceļa Līnijas.

 

Jak informuje ambasada Republiki Łotewskiej, wśród jurorów konkursu znajdą się wiodący specjaliści poszczególnych branż z Łotwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele takich instytucji jak Ministerstwo Transportu, Kolei Łotewskiej, Urzędu Budownictwa Miasta Rygi, Urzędu Miasta Rygi i innych instytucji. – Do udziału w interdyscyplinarnym konkursie zachęcamy architektów, specjalistów od planowania miejskiego (przestrzennego), specjalistów dróg kolejowych oraz specjalistów od planowania krajobrazowego – zachęca Jans Kevišs-Petuško, trzeci sekretarz Ambasady. Informacje dotyczące udziału oraz rejestracji w konkursie znajdują się na stronie: www.metukonkurss.lv. Czas na zgłoszenia mija 8 listopada 2016 r.

Rail Baltica jako transeuropejski korytarz transportowy ma połączyć Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę. Na całej długości będzie to linia normalnotorowa o rozstawie 1435 mm, zapewniająca po raz pierwszy swobodny przejazd między krajami. Pierwszy etap ma zostać ukończony do 2022 r. Niedawno, w ramach Rail Baltiki, uruchomiono po normalnym torze połączenia z Białegostoku do Kowna. W Polsce trwa przebudowa odcinka trasy między Warszawą a Białymstokiem, choć proces przygotowawczy toczy się z problemami.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

Przestrzeń

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

Redakcja/inf. pras. 29 listopada 2022

Dobra zmiana dla dworców. Sprzedadzą alkohol pasażerom

Prawo & Finanse

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

Przestrzeń

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

Redakcja/inf. pras. 29 listopada 2022

Dobra zmiana dla dworców. Sprzedadzą alkohol pasażerom

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5