Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Ruta: Trzeba doprecyzować zasady działania kontrolerów biletów

Dalej Wstecz
Autor:

Leszek Ruta

Data publikacji:
2014-08-13 10:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ruta: Trzeba doprecyzować zasady działania kontrolerów biletów
fot. WU
Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis pozwalający kontrolerom biletów na karanie grzywną pasażerów, którzy nie podporządkują się ich poleceniom jest niezgodny z Konstytucją. Jak czytam w uzasadnieniu „może wymuszać na podróżnych podporządkowanie się nawet arbitralnym, bezzasadnym i nieadekwatnym do zaistniałych sytuacji poleceniom”, co narusza art. 41 Konstytucji, który zapewnia każdemu nietykalność.

Cóż ten wyrok oznacza dla pasażerów i służb kontrolerskich? Praktycznie nic, poza wzmocnieniem prawnej ochrony obywateli oraz zdjęciem bezwzględnej kary grzywny za sam fakt oddalenia się z miejsca kontroli. Samo uchylenie zakwestionowanego przepisu powoduje jednak niepotrzebne zamieszanie, pomimo, że w dalszym ciągu w mocy pozostają inne artykuły Prawa Przewozowego dot. kontroli biletów (art 33a i 87a Prawa, a w szczególności ustęp 7 i 8). W przypadku próby ucieczki kontrolerzy mają prawo postąpić zgodnie z regułami dotyczącymi tzw. zatrzymania obywatelskiego. W tej sytuacji zatrzymanie obywatelskie ma związek z wykroczeniem, jakim jest złamanie tych artykułów.

Kwestia jasnych, jednoznacznych zasad postępowania kontrolerów oraz praw i obowiązków kontrolowanych pasażerów wymaga doprecyzowania. Mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej, bo taki stan zawieszenia może mocno utrudnić działania kontrolerów, powodować niepotrzebne scysje i nerwowe sytuacje w relacjach kontroler – pasażer. Należy dokładnie określić w jakich sytuacjach kontrolerzy mają prawo zatrzymać pasażera-gapowicza, bo co do tego, że takie prawo muszą posiadać nie mam wątpliwości.

Cały komentarz

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
W Kielcach bez kary za jazdę na gapę? Raczej nie

Prawo & Finanse

W Kielcach bez kary za jazdę na gapę? Raczej nie

Jakub Dybalski 06 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5