Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ruszyła nowa sieć tramwajowa w Tampere

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-08-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Lista systemów tramwajowych w Europie powiększyła się właśnie o kolejną sieć. Od poniedziałku 9 sierpnia z komunikacji szynowej mogą korzystać mieszkańcy fińskiego miasta Tampere. Tramwaj to nie tylko środek transportu: jego wprowadzeniu towarzyszyło odnowienie głównej ulicy miasta – Hämeenkatu.

Decyzję o budowie sieci tramwajowej w Tampere podjęto w listopadzie 2016 r. Teraz, po czterech latach budowy i rozruchu, z nowej sieci mogą korzystać pasażerowie. Pierwszy tramwaj linii 3, zgodnie z rozkładem jazdy, ruszył o godz. 4:26 z przystaku Hervannan kampus, natomiast o godz. 5:46 dołączył tramwaj linii 1, odjeżdżająca z krańca Kaupin kampus. – Na przystankach stali ludzie na długo przed pierwszym przejazdem. Nie było zatorów, wszystko odbyło się płynnie. Ja sam brałem udział w pierwszym odjeździe z Pyynikintori i ten poranek też był dla mnie pamiętny – mówi Pekka Sirviö, dyrektor przedsiębiorstwa komunikacyjnego Tampereen Raitiotie Oy.

Za obsługę komunikacji tramwajowej odpowiadają wybrane w przetargu Koleje Fińskie (VR). – W ostatnich tygodniach kontrolerzy ruchu i motorniczowie zdobywali doświadczenie podczas jazd próbnych i szkoleniowych. Jesteśmy naprawdę podekscytowani, że możemy już dziś rozpocząć rzeczywisty ruch – mówi Vesa Rauhala, kierownik projektu odpowiedzialny za tramwaje w VR.

Nową sieć obsługują tramwaje dostarczone przez Škodę Transtech. Dwukierunkowy tramwaj ForCity Smart Artic Tampere ma 37,3 m długości, 2,65 m szerokości, jest całkowicie niskopodłogowy i może pomieścić do 360 pasażerów. Co ciekawe, każdy tramwaj otrzymał swoją nazwę – na podstawie dat przybycia i imion znajdujących się w kalendarzu. I tak po Tampere będą jeździły tramwaje Lyli, Valma, Saga, Lempi, Iisakki, Visa, Helinä, Atro, Aava, Tellervo, Tuure, Kukka, Ritva, Ensio, Urho, Päiviö, Aliisa, Olga i Veera. Łącznie do miasta przyjedzie 20 tramwajów, z czego ostatni we wrześniu.

Władze miasta liczą, że tramwaj przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Tampere. –Tramwaj to rozwiązanie komunikacyjne, ale także, w jak największym stopniu, rozwój miast. W latach 2014-2017 w Tampere wybudowano 8500 mieszkań. W latach 2018-2021 oddanych zostanie w sumie 15 tys. mieszkań. Większość z tych lokali została zbudowana wzdłuż trasy tramwajowej – mówi Lauri Lyly, burmistrz Tampere.

Długość sieci wynosi ok. 14 km. Obsługują ją dwie linie. W ciągu dnia na obydwu liniach tramwaje kursują co 7,5 min. Czas przejazdu linii 1 o długości ok. 3,8 km, na trasie której znajduje się dziewięć przystanków, to 13 min. Czas przejazdu linii 3, o długości 11,5 km, na trasie której znajduje się 19 przystanków to 30 min. Koszt budowy, wraz z robotami towarzyszącymi, został określony na 300 mln euro, ale jak podaje miasto, udało się zaoszczędzić 34 mln euro.

W tej chwili trwa II etap budowy sieci tramwajowej między Pyynikintori i Lentävänniemi. W sumie to 6.633 m linii dwutorowej. Przedłużenie ma zostać otwarte w dwóch fazach – w 2023 r. do Santalahti i w 2024 r. do Lentävänniemi.


rys. Vikkezi, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Olsztyn. Estakada tramwajowa przeszła próby obciążeniowe

Przestrzeń

Olsztyn. Estakada tramwajowa przeszła próby obciążeniowe

Przemysła Farsewicz 12 września 2023

Finlandia. Tampere szykuje się do otwarcia przedłużenia tramwaju

Przestrzeń

Tampere. Operatorem tramwajów będą… Koleje Fińskie

Komunikacja

Zobacz również:

Olsztyn. Estakada tramwajowa przeszła próby obciążeniowe

Przestrzeń

Olsztyn. Estakada tramwajowa przeszła próby obciążeniowe

Przemysła Farsewicz 12 września 2023

Finlandia. Tampere szykuje się do otwarcia przedłużenia tramwaju

Przestrzeń

Tampere. Operatorem tramwajów będą… Koleje Fińskie

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5