Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ruszył tramwaj w Waszyngtonie

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2016-02-28 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Global Rail News/Reuters/Wamu.org

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ruszył tramwaj w Waszyngtonie
Fot. Mariordo, lic. CCA 4.0/Wikimedia Commons
W sobotę, po kilkunastu latach sporów i dyskusji, problemów finansowych oraz wielu zmian koncepcji, udało się uruchomić w stolicy Stanów Zjednoczonych linię tramwajową. Tym samym na ulice Waszyngtonu tramwaj powrócił po 54 latach nieobecności.

Kilkuset mieszkańców przyszło na inaugurację połączenia tramwajowego w Waszyngtonie. - Jest mi niezmiernie miło poinformować, że tramwaj jest gotowy do eksploatacji - powiedziała burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser. - Chcę podziękować mieszkańcom ulic H Street oraz Benning Road za ich cierpliwość w czasie budowy infrastruktury oraz testów systemu. Teraz, w ramach podziękowań, w początkowym okresie eksploatacji linii przejazdy tramwajem będą darmowe - dodała.

Linia tramwajowa Waszyngtonu biegnie ulicą H Street i łączy stację kolejową Union z ulicą Benning Road. Odcinek jest pierwszym elementem zapowiadanego wcześniej systemu tramwajowego Waszyngtonu. Jeszcze w 2005 roku zakładano, że pierwszy odcinek sieci zostanie uruchomiony w 2006 roku oraz że do 2030 roku w mieście będzie 40 km linii tramwajowych. Wartość całej inwestycji szacowano wówczas na 1 mld dolarów, tymczasem budowa i uruchomienie pierwszego, liczącego 3,9 km linii, pochłonęła już 200 mln dolarów. Z planowanych 40 km sieci dziś mówi się o budowie jednej trzeciej tego, co wówczas zakładano.

W czasie ceremonii otwarcia burmistrz Bowser zapowiedziała wsparcie projektu wydłużenia istniejącej linii w kierunku wschodnim. Prace planistyczne w tym zakresie są już prowadzone. - Nie może być tak, że linia kończy się w samym środku ulicy, a tak jest właśnie teraz. Dlatego musimy tramwaj skomunikować z metrem. Tak jak z jednej strony łączy się ze stacją kolejową, tak na drugim krańcu musi być skomunikowany z metrem przy Benning Road - podkreśla.

Tramwaje będą kursowały od poniedziałku do soboty. Niedziele będą zarezerwowane na prace utrzymaniowe. Darmowe przejazdy będą obowiązywały przynajmniej przez pół roku. Pięć tramwajów będzie obsługiwało osiem przystanków w takcie 15-minutowym. Szósty tramwaj czeka w tej chwili na naprawę. Po jego ponownym uruchomieniu, częstotliwość kursowania będzie większa - nawet do sześciu tramwajów na godzinę. Na razie zarządca transportu nie spodziewa się zbyt dużego zainteresowania linią, szczególnie że na podobnej trasie kursuje linia autobusowa X2, z której każdego dnia korzysta około 16 tys, pasażerów.

Pierwszy tramwaj (konny) w Waszyngtonie został uruchomiony w 1862 roku. W kolejnych latach sieć była rozbudowywana i elektryfikowana. Ostatni tramwaj przejechał ulicami Waszyngtonu 28 stycznia 1962 roku. System, po 100 latach funkcjonowania, został wyparty przez autobusy. Sprawa tramwajów powróciła dopiero w roku 2002, kiedy zaczęto rozważać budowę sieci oraz planowanie budżetu inwestycji. Od tamtego momentu do uruchomienia pierwszej nitki większego systemu minęło prawie 14 lat.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Przestrzeń

Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Witold Urbanowicz 12 kwietnia 2016

Tramwaje Śląskie projektują nową linię i remonty

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie projektują nową linię i remonty

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5