Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Ruszył darmowy transport w Estonii

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
04-07-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Baltic Course/ERR/tk

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Ruszył darmowy transport w Estonii
Fot. Dmitry G/Wikimedia Commons
Miał obowiązywać w całym kraju, a będzie funkcjonował w 11 z 15 prowincji. Z początkiem lipca ruszył bezpłatny transport dla mieszkańców Estonii. Darmowe bilety obowiązują w autobusach o zasięgu regionalnym. Ten rządowy projekt ma m.in. ułatwić mieszkańcom dostanie się do urzędów po tym, jak w kraju została przeprowadzona reforma administracyjna scalająca gminy.

Darmowy transport funkcjonuje wszędzie tam, gdzie połączenia autobusowe podlegają pozarządowej organizacji MTÜ Pohja-Eesti Ühistranspordikeskus z siedzibą w prowincji Läänemaa. Zamiarem estońskiego rządu było objęcie tego typu usługami całego kraju, jednak cztery prowincje: Virumaa Zachodnia, Harjumaa, Raplamaa oraz Parnawa, nie będą miały póki co darmowych biletów. Z zapewnień Ministerstwa Gospodarki i Infrastruktury wynika jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, by i tam wprowadzić bezpłatny transport.

Każdy darmowy autobus ma być specjalnie oznakowany, a każdy pasażer korzystający z usługi musi zostać odnotowany. Dlatego pasażerowie chcący korzystać z darmowych autobusów mogą kupić elektroniczną kartę, na której będzie zakodowany ich bilet. Jeśli w autobusie nie ma specjalnego czytnika biletów, trzeba będzie zwrócić się do kierowcy po bilet papierowy. Zbierane w ten sposób statystyki mają służyć kształtowaniu siatki połączeń autobusowych.

Rząd liczy, że dzięki darmowym przewozom uda się choć w minimalny sposób powstrzymać wyludnianie się estońskiej prowincji. Proces ten zaczął się nasilać po reformie, która spowodowała scalenie ponad 200 gmin do 79, co utrudnia kontakt mieszkańców z ośrodkami administracji. Do tego młodzi Estończycy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę.

Darmowy transport 5 lat temu wprowadził Tallin. W założeniu pomysłodawców projektu takie rozwiązanie miało zmniejszyć liczbę samochodów, ograniczyć korki i wpłynąć na poprawę jakości powietrza w mieście. Dane z roku 2014 pokazały jednak, że zainteresowanie transportem publicznym zwiększyło się o 14%, ale większość nowych pasażerów to ci, którzy do tej pory chodzili pieszo. Niewielu kierowców zdecydowało się na przesiadkę do miejskiego autobusu czy trolejbusu. Zdecydowanie więcej Estończyków zdecydowało się za to odprowadzać swoje podatki w stolicy Estonii, ponieważ darmowy transport jest przewidziany tylko dla mieszkańców miasta.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5