Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ruszają prace przy trasie tramwajowej Łódź – Konstantynów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Po pięciu miesiącach od zawarcia umowy ruszają prace rozbiórkowe przy torowisku tramwajowym między Łodzią a Konstantynowem Łódzkim. To pierwszy etap prac, których efektem będzie powrót komunikacji szynowej do Konstantynowa.

Tramwaje nie jeżdżą do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska od 2019 r., kiedy wstrzymano ruch z powodu awaryjnego stanu infrastruktury. Wiadomo już, że tramwaje wrócą przynajmniej na odcinku do Konstantynowa. W kwietniu 2022 r. miasta zawarły umowę z konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane Kemy i MPK-Łódź na odbudowę trasy. Jej wartość to ok. 81 mln zł (w tym 56,5 mln zł na odcinek łódzki i 24,4 mln zł na odcinek konstantynowski).

Przedmiotem kontaktu jest modernizacja ok. 7 km trasy tramwajowej wzdłuż Konstantynowskiej w Łodzi i Łódzkiej oraz Jana Pawła II w Konstantynowie Łódzkim. Roboty obejmują odcinek od skrzyżowania z Krakowską w Łodzi do konstantynowskiego pl. Wolności. Zamówienie jest podzielone na dwie części – oddzielnie dla każdego miasta – i realizowane w formule projektuj i buduj. Zadaniem wykonawcy jest więc przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego, uzyskanie wszystkich pozwoleń i przystąpienie do prac. Więcej o zakresie pisaliśmy tutaj.

Teraz, po fazie projektowej – zgodnie z harmonogramem – wykonawca przystępuje do robót. – Na pierwszym etapie wykonawca rozpocznie roboty rozbiórkowe i archeologiczne. W tym czasie zajęty będzie pas torowiska, ale czasowo zamykane będą krótkie odcinki pasa drogowego, który jest wykorzystywany m.in. przez autobusy komunikacji miejskiej. Robotników zobaczymy w rejonie skrzyżowania toru z ul. Juszczakiewicza. Następnie będą się oni posuwać w kierunku centrum Łodzi – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na realizację zamówienia przeznaczono łącznie 16 miesięcy. Oznacza to, że trasa powinna być gotowa w sierpniu 2023 r. Wiadomo już, ze po zakończeniu remontu tramwaje nie dojadą do centrum Łodzi. Spowodowane jest to złym stanem torowisk bądź ich zawieszeniem w związku z innymi inwestycjami (budowa tunelu średnicowego). Po zakończeniu przebudowy linii do Konstantynowa tramwaje podmiejskie będą więc – tymczasowo – kończyły bieg przy skrzyżowaniu z al. Włókniarzy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5