Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ruszają pierwsze prace na stacji Olsztyn Główny

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-01-14 15:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ruszają pierwsze prace na stacji Olsztyn Główny
fot. PKP PLK
Ruszają pierwsze prace na stacji Olsztyn Główny
Ruszają pierwsze prace na stacji Olsztyn Główny
Ruszają pierwsze prace na stacji Olsztyn Główny
Powoli rusza przebudowa układu torowo-peronowego stacji Olsztyn Główny. Torpol rozpoczął właśnie pierwsze prace w terenie na grupie torów towarowych. W obrębie części pasażerskiej stacji roboty mają rozpocząć się na wiosną.

W połowie listopada PKP PLK podpisały umowę z Torpolem na przebudowę układu torowo-peronowego stacji Olsztyn Główny. Wartość robót to 470 mln zł brutto, z czego zakres opcjonalny to 60 mln zł. Wykonawca ruszył właśnie z pracami przygotowawczymi związanymi z porządkowaniem terenu i gromadzeniem materiałów. – Prace są prowadzone na grupie torów towarowych w kierunku Barczewa, ok. 2,5 km od stacji Olsztyn Główny. Wykonawca przygotowuje tam teren na zaplecze budowy, w tym miejsce na składowanie materiałów. Roboty nie mają wpływu na kursowanie pociągów – mówi Martyn Janduła z biura prasowego PKP SA. Pierwsze roboty w obszarze części pasażerskiej przewidziano na przełomie I i II kwartału 2022 r. – wówczas ruszą rozbiórki infrastruktury torowej i pasażerskiej w rejonie skrajnego peronu IV.

Jak wyliczają PKP PLK, wymienionych zostanie ok. 30 km torów, 116 rozjazdów. Roboty obejmą część towarową i pasażerską. Wybudowane zostaną nowe, szersze i wyższe perony, które – z uwagi na skrajnię – zostaną nieco rozsunięte i przesunięte w stronę północną. Istniejące zabytkowe wiaty na peronach 2, 3 i 4 zostaną zachowane. Dodatkowo przy peronie 1 zostanie wybudowana dodatkowa krawędź peronowa. Oczywiście pojawi się nowa informacja pasażerska, a całość zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zostanie wybudowany nowy, 140-metrowy tunel pod torami, który będzie szerszy i dłuższy – pasażerowie dojdą nim na Zatorze. Na ulicę Zientary-Malewskiej dostaną się za pomocą schodów zwykłych i windy. Perony i tunel będą połączone schodami zwykłymi, ruchomymi (góra-dół) oraz windami.

Przebudowane zostaną systemy sterowania ruchem. Docelowo za sterowanie ruchem kolejowym odpowiadać będzie LCS Olsztyn, które zastąpi istniejącą nastawnię z wielkim pulpitem kostkowym. LCS obejmie też nadzór nad innymi liniami i posterunkami. Prawem opcji objęte jest wykonanie robót budowlanych w zakresie przebudowy grupy torów „200” umożliwiającej obsługę pociągów towarowych o długości min. 750 m oraz budowy torów odstawczych z niezbędną infrastrukturą, w tym urządzeniami srk i elektryfikacją. Inwestycja potrwa do 2024 r.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Stacja Olsztyn Główny zostanie przebudowana. Torpol z umową

Przestrzeń

Stacja Olsztyn Główny zostanie przebudowana. Torpol z umową

Witold Urbanowicz 15 listopada 2021

PKP SA znów wybrały wykonawcę nowego dworca Olsztyn Główny

Przestrzeń

PKP SA znów wybrały wykonawcę nowego dworca Olsztyn Główny

Witold Urbanowicz 12 listopada 2021

PKP SA po raz drugi unieważniają wybór wykonawcy Olsztyna Głównego

Przestrzeń

PKP SA po raz drugi unieważniają wybór wykonawcy Olsztyna Głównego

Witold Urbanowicz 02 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5