Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rusza przetarg na przebudowę kosmicznego dworca w Kielcach

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-12-22 17:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rusza przetarg na przebudowę kosmicznego dworca w Kielcach
wiz. Kamiński Bojarowicz Architekci
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach ogłosił przetarg na przebudowę dworca autobusowego przy Czarnowskiej. Obiekt jest jednym z symboli miasta. Unowocześniony dworzec – z zachowaniem jego charakterystycznych cech – zostanie ponownie otwarty w 2019 r.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach ogłosił przetarg na budowę centrum komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażerów, którego elementem jest przebudowa, rozbudowa i modernizacja istniejącego zespołu Dworca Autobusowego przy ul. Czarnowskiej.

Obiekt zostanie przebudowany w oparciu o pracę wybraną w konkursie, który zwyciężyła pracownia Kamiński Bojarowicz Architekci. W budynki pojawią się schody ruchome i windy. Główna bryła budynku podlega ingerencji jedynie w zakresie zmiany materiałów. Wymianie podlegają także okładziny wewnętrzne ścian, słupów i belek, a także warstwy posadzkowe stropów i sufity podwieszane. Pojawią się m.in. płyty z laminatów HPL, stal cortenowska, stal malowana, szkło z grafiką, beton architektoniczny. Na posadzkach przewidziano lastryko i gres. Założono utrzymanie ideę kolorystyki dworca przy jednoczesnym złagodzeniu zestawienia kolorystyki PKS (niebiesko-żółtej). Kolor żółty został wyeliminowany na rzecz odcieni szarości a elementy niebieskie zostały 'zdesaturyzowane'Zmieni się też układ komunikacyjny wewnątrz budynku – wszystkie niezbędne pomieszczenia zostały 'odklejone' od ściany i przesunięte w kierunku środka. Na antresoli dworca znajdzie się mediateka. . Zmodyfikowany zostanie układ wyjść na perony oraz wejścia do tuneli. W rejonie tunelu wschodniego, przy wyjściu na peron międzynarodowy zaproponowano lokalizację poczekalni nocnej.

Termin składania ofert mija 31 stycznia. O wyborze oferty zadecydują cena (60%), skrócenie terminu wykonania zamówienia (30%) oraz okres udzielonej gwarancji (10%). Na realizację przeznaczono 10-15 miesięcy.

Charakterystyczny dworzec jest jednym z symboli Kielc. Przez lata istniało ryzyko, że obiekt zniknie z pejzażu miasta, gdyż prywatny właściciel chciał go zburzyć bądź obudować centrum handlowym. Obiekt od kwietnia 2016 r. jest własnością miasta. Od 1 stycznia 2018 r. przy dworcu kolejowym na placu Niepodległości rozpocznie funkcjonowanie tymczasowy dworzec autobusowy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kielce dostały 231 mln zł na poprawę komunikacji. Będą nowe drogi

Prawo & Finanse

Kielce dostały 231 mln zł na poprawę komunikacji. Będą nowe drogi

Witold Urbanowicz 14 czerwca 2017

Kielce: Tak się zmieni kosmiczny dworzec PKS

Przestrzeń

Kielce: Tak się zmieni kosmiczny dworzec PKS

Redakcja 30 grudnia 2016

Kielce: Startuje konkurs na przebudowę odlotowego dworca PKS

Przestrzeń

Kielce: Startuje konkurs na przebudowę odlotowego dworca PKS

Witold Urbanowicz 19 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5