Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Rusza przetarg na projekty nowych dworców w Koszalinie i Słupsku

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-06-22 17:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rusza przetarg na projekty nowych dworców w Koszalinie i Słupsku
Dworzec kolejowy w Słupsku Fot. ms, rynek-kolejowy
Rusza przetarg na projekty nowych dworców w Koszalinie i Słupsku
Rusza przetarg na projekty nowych dworców w Koszalinie i Słupsku
Rusza przetarg na projekty nowych dworców w Koszalinie i Słupsku
Rusza przetarg na projekty nowych dworców w Koszalinie i Słupsku
PKP SA ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowych dla nowych dworców w Koszalinie i Słupsku, które mają zastąpić istniejące, powojenne budynki. O wyborze projektantów zdecyduje wyłącznie cena.

Przedmiotem przetargu jest wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy nowych dworców w Słupsku i Koszalinie z podziałem na dwa zadania, oddzielnie dla każdej lokalizacji. Wykonawcy będą też sprawować nadzór autorski nad realizacją prac budowlanych.

Termin składania ofert mija 24 lipca. Jedynym kryterium wyboru jest cena. W obu przypadkach na realizację zamówienia w zakresie prac projektowych przeznaczono 52 tygodnie. Przewidywany okres realizacji prac budowlanych to 78 tygodni od zawarcia umowy z wykonawcą robót. W czasie ich trwania podróżni będą korzystać z obiektów tymczasowych.

Dworzec w Koszalinie znajduje się przy liniach kolejowych nr 402 Koszalin – Stargard oraz 202 Gdańsk Główny – Stargard. Obecny budynek powstał w 1962 r. W holu głównym znajdują się freski wykonane w technice sgraffito, które są objęte ochroną konserwatorską – podobnie jak tunel oraz wejścia na perony. Wcześniej cały budynek znajdował się w ewidencji zabytków, ale w 2019 r. prezydent miasta Koszalina wykreślił go z rejestru.

Zgodnie z warunkami przetargu założono wyburzenie istniejącego dworca oraz budowa nowego, mniejszego o charakterze regionalnym. Bryła ma być prosta, funkcjonalna. Zamawiający wymaga stosowania materiałów szlachetnych, naturalnych i trwałych. Zgodnie z wymaganiami konserwatora założono ochronę dwóch dekoracji ściennych w technice sgraffito. Koncepcja zakłada wydłużenie tunelu miejskiego pod wiatę nowego dworca przy wejściu. Po stronie południowej elewacji planuje się wydzielenie kilku miejsc postojowych oraz miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych.

Dworzec w Słupsku również znajduje się przy linii 202 Gdańsk Główny – Stargard. Obiekt jest stosunkowo młody – został oddany do użytku w 1990 r. po dziesięcioletniej budowie. Wykonany jest w konstrukcji szkieletowej z wykorzystaniem żelbetowych filarów nośnych.

Przewidziano wyburzenie obecnego budynku dworca i budynków parterowych zaplecza technicznego. Powstać ma nowy dwupoziomowy obiekt w randze dworca wojewódzkiego i stanowić zamknięcie perspektywiczne ul. Wojska Polskiego. Znajdą się w nim hol dworcowy, poczekalnie, toalety, kasy, lokale komercyjne. Przewidziano modernizację biurowca: termomodernizację, wymianę stolarki okiennej, wind oraz dostosowanie elewacji do nowego budynku dworca. Założono też budowę nowego tunelu łączącego przejście podziemne pod torami z ulicą Kołłątaja. Przewidziano też zagospodarowanie otoczenia z nowymi miejscami postojowymi oraz do ładowania samochodów elektrycznych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5