Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rusza przetarg na budowę dworca i stacji Rail Baltiki w Tallinie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-03-2022
Ostatnia modyfikacja:
24-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Rusza przetarg na budowę dworca i stacji Rail Baltiki w Tallinie
mat. Rail Baltica
Rail Baltica Estonia ogłosiła przetarg na budowę terminala przesiadkowego Ülemiste w Tallinie, będącego punktem startowym nowej linii kolejowej. To największy kontrakt budowlany w Estonii. Roboty wg aktualnego harmonogramu mają zakończyć się w 2026 r.

W połowie marca Rail Baltica Estonia ogłosiła przetarg na budowę węzła Ülemiste w Tallinie wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Obszar budowy to aż 100 tys. m2. Budynek dworcowy będzie składać się z jednego poziomu podziemnego i czterech nadziemnych, a jego powierzchnia netto wyniesie 10 tys. m2.

Zakres prac obejmuje także budowę dróg dojazdowych, parkingów oraz placu miejskiego. Przebudowa i budowa infrastruktury kolejowej będzie prowadzona etapowo. W pierwszej kolejności obejmie przełożenie linii kolejowej o rozstawie 1520 mm. Celem jest jak najdłuższe utrzymanie ruchu kolejowego.

Koncepcję węzła – na bazie zwycięskiej pracy konkursowej – opracował zespół Zaha Hadid Architects i Esplan. Obiekt będzie integrował linie kolejowe o rozstawie 1435 mm i 1520 mm, komunikację autobusową miejską i krajową, a docelowo też i międzynarodową. Przewidziano trzy perony, do których dostęp będzie zapewniony zarówno z budynku dworca zawieszonego nad torami, jak przejścia pod torami. Duży nacisk położono na swobodny i wygodny przepływ ruchu pieszego. Powstać ma podziemny plac, łączący ulice Peterburi tee i Suur-Sõjamäe.

Termin składania ofert mija 23 maja. Według założeń umowa miałaby zostać podpisana jesienią, a wartość prac szacowana jest na 177 mln euro. Roboty miałyby zakończyć się w październiku 2026 r.

W sumie w ramach projektu Rail Baltiki powstać ma 870 km normalnotorowej linii kolejowej o rozstawie 1435 mm: 392 km na Litwie, 265 km na Łotwie i 213 km w Estonii. Wartość kontraktów budowlanych szacowana jest na 5,8 mld euro.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5