Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rusza przebudowa dworca Rokiciny

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP SA

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Rusza przebudowa dworca Rokiciny
mat. PKP SA
Ma 177 lat, jest jednym z dworców dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i został wzniesiony w stylu klasycystycznym. Dworzec w Rokicinach, bo o nim mowa, już niedługo przejdzie kompleksową przebudowę. PKP SA przekazały plac budowy wykonawcy.

Inwestycja w Rokicinach to jeden z dziesięciu projektów realizowanych w województwie łódzkim w ramach obecnego programu inwestycji dworcowych. Dzięki niemu dworzec odzyska swoje historyczne piękno, a także stanie się obiektem funkcjonalnym i nowoczesnym.

Elewacja pochodzącego z 1846 roku dworca, jednego ze najstarszych w Polsce, odzyska swój historyczny wygląd i beżowy kolor. Odtworzeniu oraz konserwacji zostaną poddane detale architektoniczne, w tym secesyjne elementy mocowania lamp oraz repery (niewielkie znaki geodezyjne w formie tabliczek). Ciekawostką będzie przywrócenie semaforowo mocowanych, stylizowanych na historyczne zegarów przed wejściem głównym do dworca od strony miejscowości oraz peronów. Dworzec zyska również nową iluminację nocną podświetlającą jego bryłę oraz napisy przestrzenne z nazwą dworca i napisem dworzec kolejowy.

Wnętrze budynku będzie prezentować się nowocześnie. Ściany holu zostaną częściowo wykończone imitującą drewno płytą, a powyżej niej pomalowane na biało. Będzie to doskonale kontrastować z szarą posadzką, którą na obrzeżach zdecydowano się wykończyć płytkami przypominającymi wyglądem i fakturą drewno. Oświetlenie wnętrza zaprojektowano, zgodnie z obowiązującymi trendami, w formie szyny z reflektorami kierunkowymi. Hol będzie wyposażony w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty informacyjne. Przygotowano również miejsca na ustawienie biletomatów oraz automatów z przekąskami. W sąsiedztwie holu-poczekalni będą się mieścić toalety. We wnętrzach dworca zdecydowano się na zachowanie oryginalnych pieców kaflowych oraz zdobionych drzwiczek rewizyjnych. Zostaną one poddane konserwacji i renowacji.
Przebudowa budynku sprawi, że dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz kontrastowa kolorystyka wnętrz. Chodniki w otoczeniu dworca będą wyprofilowane w ten sposób, żeby umożliwić swobodny dostęp do budynku. Nowością w sąsiedztwie dworca będzie miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością oraz specjalnie przystosowane toalety.

Wygląd, estetyka i dostępność to nie jedyne pozytywne zmiany, które zajdą na dworcu podczas jego przebudowy. Budynek zyska nowoczesne systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania i napadu, przeciwpożarowe) oraz rozwiązania techniczne, które sprawią, że stanie się on bardziej ekologiczny. Głównie poprzez redukcję strat ciepła. Bardziej ekologiczne ogrzewanie zrealizowane z pomocą niskoemisyjnej kotłowni gazowej, oświetlenie w technologii LED czy montaż systemu inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS). Będzie on odpowiedzialny za prace urządzeń oraz instalacji i jednocześnie optymalizował zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Przemianę przejdzie również najbliższe otoczenie dworca. Planuje się wykonanie nowych chodników i nawierzchni, a także uporządkowanie i nowe nasadzenia zieleni. W sąsiedztwie budynku przewidziano również nowe stojaki dla rowerów. Pięć z nich zaprojektowano tuż przy wejściu do dworca od strony miejscowości, a kolejnych osiem w pobliżu południowej elewacji dworca.

Przebudowa dworca w Rokicinach to koszt 12,13 mln złotych brutto. Jest ona dofinansowana z budżetu państwa. Wykonawcą prac jest Global Budownictwo z Częstochowy, a dokumentację projektową opracowała pracownia PAKA Architekci ze Skierniewic. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2024 roku.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP SA wybrały projektanta dla dworca w Gąsocinie

Przestrzeń

PKP SA wybrały projektanta dla dworca w Gąsocinie

Witold Urbanowicz 30 sierpnia 2023

Rozpoczął się remont dworca w Sierpcu

Przestrzeń

Rozpoczął się remont dworca w Sierpcu

Kasper Fiszer 08 sierpnia 2023

PKP SA przebudują dworzec w Wejherowie [wizualizacje]

Przestrzeń

Dworzec w Rzepinie jeszcze poczeka na dokończenie robót

Przestrzeń

Zobacz również:

PKP SA wybrały projektanta dla dworca w Gąsocinie

Przestrzeń

PKP SA wybrały projektanta dla dworca w Gąsocinie

Witold Urbanowicz 30 sierpnia 2023

Rozpoczął się remont dworca w Sierpcu

Przestrzeń

Rozpoczął się remont dworca w Sierpcu

Kasper Fiszer 08 sierpnia 2023

PKP SA przebudują dworzec w Wejherowie [wizualizacje]

Przestrzeń

Dworzec w Rzepinie jeszcze poczeka na dokończenie robót

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5