Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rusza modernizacja dworca kolejowego w Szczytnie

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-06-28 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PKP SA

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rusza modernizacja dworca kolejowego w Szczytnie
mat. PKP SA
Dworzec w Szczytnie to kolejny obiekt w województwie warmińsko-mazurskim, który zostanie zmodernizowany dzięki programowi inwestycji dworcowych. 26 czerwca PKP SA przekazały plac budowy generalnemu wykonawcy. Według planów podróżni będą mogli korzystać z odnowionego dworca już w drugiej połowie 2020 roku.

– W całej Polsce modernizujemy i budujemy dworce w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. To ok. 200 budynków w całej Polsce. Dworce powinny tętnić życiem – i to nie tylko w miastach, które są dużymi węzłami komunikacyjnymi, ale także w mniejszych miejscowościach. Polska jest jednai jej mieszkańcy w każdym regionie mają prawo do dostępu do dobrze utrzymanej infrastruktury: dotyczy to także dworców kolejowych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Dworzec kolejowy w Szczytnie to jeden z sześciu obiektów w województwie warmińsko-mazurskim, który w najbliższych latach zmieni swoje oblicze. Podróżni mogą już korzystać z nowoczesnego obiektu Olsztyn Zachodni, a niedawno rozpoczęliśmy prace przy budowie innowacyjnego dworca systemowego w Nidzicy – wylicza Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA – Chcemy, aby z nowoczesnej infrastruktury dworcowej mogli korzystać nie tylko mieszkańcy dużych miast, lecz także mniejszych miejscowości – podkreśla.

Dworzec w Szczytnie jest objęty ochroną konserwatorską. Ze względu na jego walory architektoniczno-historyczne prace budowlane będą charakteryzować się ograniczoną ingerencją w strukturę zewnętrzną budynku. Zostanie odtworzony jego pierwotny wygląd, ze szczególnym uwzględnieniem rekonstrukcji dachu. Zakres prac obejmie m.in. rozbiórkę wiatrołapu, zlikwidowanie lukarn, odtworzenie zwieńczenia środkowego ryzalitu wraz z pokryciem. Na dachu odtworzone zostaną lukarny z półokrągłymi oknami oraz wszystkie iglice łącznie z kominowymi.

Wnętrze dworca zostanie częściowo przebudowane. Oprócz przestrzeni do obsługi pasażerów na dworcu będą znajdowały się powierzchnie przeznaczone do działalności komercyjnej, które zostaną wykończone w standardzie deweloperskim. Dzięki usunięciu barier architektonicznych obiekt będzie dostosowany do obsługi osób z ograniczoną mobilnością.

Renowacji zostanie poddana również wieża ciśnień stojąca w pobliżu, a otoczenie wokół dworca zostanie zagospodarowane na nowo. Znajdą się tam stojaki na rowery, parking z 30 miejscami postojowymi, w tym dwoma dla rodzin z dziećmi i jednym dla osób z niepełnosprawnościami, a także zatoka autobusowa oraz strefa Kiss&Ride.

Dworzec w Szczytnie zostanie zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość inwestycji to 16,5 mln zł netto.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Dworzec w Imbramowicach za drogi. Będzie nowy przetarg

Przestrzeń

Dworzec w Imbramowicach za drogi. Będzie nowy przetarg

Witold Urbanowicz 26 czerwca 2019

Gdańsk Oliwa po jednym remoncie, przed kolejną przebudową

Przestrzeń

Gdańsk Oliwa po jednym remoncie, przed kolejną przebudową

Witold Urbanowicz 28 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5