Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rusza międzynarodowy konkurs dla stacji kolejowej w Wilnie wraz z otoczeniem

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-03-2021
Ostatnia modyfikacja:
30-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Władze Wilna i Litewskiej Kolei (LTG) wspólnie ogłosiły międzynarodowy konkurs na przebudowę stacji kolejowej Wilno wraz zagospodarowaniem okolicznego tereny. To część projektu związanego z budową Rail Baltiki.

Konkurs swoim zakresem obejmuje cały kompleks stacyjny, plac dworcowy oraz budynek dworca. W sumie to obszar ok. 27 hektarów – między ulicami Gelezinkelio i Pelesos. Powstać ma nowy obiekt dworcowy przy ulicy Pelesos i nad torami – z zachowaniem obecnego budynku Przewidziano także dworzec komunikacji miejskiej, centrum biznesowe Naujininkai na terenie kolejowym Przewidziano też zagospodarowanie 21 hektarów terenów industrialnych i kolejowych w nowoczesną dzielnicę multifunkcyjną, służącą biznesowi, usługom i transportowi.

Projekt ma być ikoniczny – rozpoznawalny na arenie międzynarodowej. Proponowane rozwiązanie musi spełniać kryteria otwartości, zwartości, wielofunkcyjności, integralności środowiskowej, ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz zrównoważonej mobilności. Termin składania prac konkursowych mija 31 maja 2021 r. Pula nagród sięga kwoty 120 tys. euro. Wyniki mają zostać przedstawione na przełomie czerwca i lipca. Uczestnicy muszą zarejestrować się na specjalnej stronie (szczegóły i regulamin tutaj).– Chcemy stworzyć takie przestrzenie, które korespondują z najlepszymi przykładami zachodnioeuropejskich dworców kolejowych. Ddworzec ma być nie tylko punktem podróży, ale także nowym centrum aktywności z miejscami rekreacyjno-usługowymi, wygodnymi połączeniami dla pieszych, rowerzystów – mówi Mantas Bartuška, szef LTG.

– Symboliczne jest to, że transformacja dworca w Wilnie budzi uwagę. Wilno stanie się jednym z dworców, z których będzie można bezpośrednio dojechać do Warszawy, a stamtąd do wszystkich miast europejskich. Nie mamy wątpliwości, że dzięki temu możemy liczyć na napływ turystów również z Europy Zachodniej. Z góry cieszymy się, że pierwsze wrażenie Wilna będzie się wiązać z bardzo nowoczesnym dworcu kolejowym – wskazuje Karolis Sankoski, szef LTG Infra.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Rail Baltica: Rusza przetarg projektowy na stację w Kownie

Przestrzeń

Estonia: Rusza projektowanie kolejnych przystanków Rail Baltiki

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Rail Baltica: Rusza przetarg projektowy na stację w Kownie

Przestrzeń

Estonia: Rusza projektowanie kolejnych przystanków Rail Baltiki

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5