Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rusza konkurs na plac Pięciu Rogów. Zmiany w 2017 r., w kolejce Chmielna

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-06-21 14:17
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rusza konkurs na plac Pięciu Rogów. Zmiany w 2017 r., w kolejce Chmielna
fot. WU
Miasto ogłosiło konkurs na przekształcenie tzw. placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Kruczej, Brackiej, Szpitalnej i Zgody. – Rozpoczniemy przebudowę w 2017 r. Nie będzie o a trwała więcej niż kilka miesięcy – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. Zapowiada zarazem przekształcenia na Chmielnej.

Skrzyżowanie o zwyczajowej nazwie plac Pięciu Rogów nie należy do najatrakcyjniejszych miejsc stolicy. Przestrzeń – mimo dużego ruchu pieszych w ciągu Chmielnej – jest podporządkowana samochodom. Miasto podejmuje dalszy etap działań, których celem jest radykalne przeobrażenie tego obszaru i ogłasza konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekty. – Mieliśmy to zrobić wcześniej, ale postanowiliśmy przeprowadzić konsultacje społeczne przed ogłoszeniem konkursu. Sytuacja na placu nie jest obecnie komfortowa – to duże skrzyżowanie i parking. Pomiędzy samochodami przymykają tłumy pieszych, a architektonicznie to jedno z ciekawszych miejsc stolicy – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Mieszkańcy widzą potrzebę zmian. – Podczas konsultacji społecznych pojawiały się głosy o niefunkcjonalności układu tego placu. Wyrażana była tęsknota do tego, żeby ten plac pełnił funkcje bardziej przyjazne mieszkańcom z jednoczesnym zachowaniem pewnych funkcji komunikacji drogowej. Przedsiębiorcy byli zainteresowani tym, żeby był zapewniony dowóz do pobliskich lokali, ale przeważnie mieszkańcy przeważnie wyrażali opinie, by na placu ruch był ograniczony. Pojawiały się tez głosy o poprawę estetyki placu, by znalazło się na nim więcej zieleni – mówi Krzysztof Mikołajczyk, szef Centrum Komunikacji Społecznej.

Miasto postawiło w konkursie kilka założeń, wynikających z konsultacji społecznych. – Ruch samochodów miałby w obu kierunkach odbywać się po stronie wschodniej, by odzyskać powierzchnię dla pieszych i rowerzystów. Sugerujemy wyniesienie placu – mówi Wojciechowicz. – Najważniejszy jest efekt przestrzenny – by to miejsce było atrakcyjne i przyjazne. Ruch pieszych będzie znacznie bardziej uprzywilejowany względem stanu obecnego. Myślimy o tym, żeby zaopatrzenie sklepów było wyłącznie w określonych godzinach. Przedsiębiorcy, jak wynika z konsultacji, są chętni poddać się takim rygorom – informuje Marek Mikos, p.o. dyrektora Biura Architektury i Urbanistyki.

Dużo uwagi mieszkańców, zwłaszcza po doświadczeniach związanych ze Świętokrzyską, dotyczy zieleni w mieście. – Łatwo nie będzie. Mamy świadomość, że jesteśmy w historycznie ukształtowanym centrum, infrastruktury podziemnej jest sporo. Myślę jednak, że poszukiwania w tym zakresie będą prowadzone i chcielibyśmy, żeby zmiana na placu była dość głęboka – dodaje Mikos.

Etap zgłoszeń i ich weryfikacja zakończy się do 8 lipca, a cały konkurs potrwa do 26 października. Zmiany miałyby zostać przeprowadzone w przyszłym roku. – Po konkursie trzeba zrobić projekty. Samą przebudowę rozpoczniemy w 2017 r. Nie jest to przedsięwzięcie szczególnie duże, więc czas realizacji nie będzie przekraczać kilku miesięcy – zapowiada Jacek Wojciechowicz.

Miasto chce poddać przeobrażeniom większy obszar. W wyniku przebudowy placu w naturalny sposób zmienią się Szpitalna i Zgoda. – Po konkursie cały rejon będziemy starali się przeobrażać. Myślę, że na jesieni będziemy chcieli przystąpić do konsultacji ws. Chmielnej. To ostatni dzwonek dla niej – to ważna i atrakcyjna ulica. Obecnie, po remoncie lat 90., wygląda kompletnie démodé – zaznacza Wojciechowicz.

Warto wspomnieć, że zmiany na Placu Pięciu Rogów wpisują się w założenia Warszawskiej Polityki Mobilności, czyli planu rozwoju mobilności i transportu na najbliższe lata.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Mniej aut na pl. Pięciu Rogów? Ruszają konsultacje

Przestrzeń

Warszawa: Mniej aut na pl. Pięciu Rogów? Ruszają konsultacje

Witold Urbanowicz 09 maja 2016

Warszawa. Będą konsultacje w sprawie placu Pięciu Rogów

Przestrzeń

Warszawa. Będą konsultacje w sprawie placu Pięciu Rogów

Marcin Żywiałkowski, jd 18 kwietnia 2016

Warszawa. Plac pięciu rogów jak Times Square?

Przestrzeń

Warszawa. Plac pięciu rogów jak Times Square?

Jakub Dybalski 30 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5