Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rusza budowa stacji w Rydze dla Rail Baltiki

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-11-28 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W listopadzie oficjalnie ruszyła przebudowa węzła kolejowego z Rydze wraz z budową nowego kompleksu stacyjnego dla Rail Baltiki. Prace powinny zakończyć się latem 2025 r. Wartość prac to 430 mln euro netto.

Projekt obejmuje przebudowę dworca, stacji oraz całej otaczającej infrastruktury. Nad stacją zostanie wybudowany efektowna łukowa hala pasażerska. Podróżni będą mieli do dyspozycji osiem peronów z 14 krawędziami. Istniejący nasyp po zachodniej stronie stacji zostanie zastąpiony 250-metrowym wiaduktem, umożliwiającym lepsze skomunikowani dzielnic miasta. Wybudowany zostanie nowy most kolejowy nad Dźwiną z ruchem pieszym i rowerowym.

Prace oficjalnie ruszyły 23 listopada. Wykonawcą jest Bererix – joint-venture belgijskiej firmy Besix Group, łotewskiej firmy Rere Būve oraz włoskiej firmy Rizzani de Eccher. W pierwszym etapie prace będą prowadzone na placu między głównym dworcem kolejowym w Rydze a budynkiem Ministerstwa Transportu oraz wzdłuż linii kolejowej między ulicami Maskavas i Lāčplēša.

– Rozpoczęliśmy kolejowy projekt stulecia, aby bałtycki system transportowy ponownie stał się częścią Europy. Rail Baltica da nam możliwość usprawnienia łotewskiego systemu transportu publicznego. Pociągi międzynarodowe, regionalne i lokalne będą mogły jeździć po torach Rail Baltica z prędkością 200 km/h. Połączenie Rail Baltica z lotniskiem w Rydze wzmocni znaczenie Rygi jako bałtyckiego węzła lotniczego – podkreśla Tālis Linkaits, minister transportu. – Trudno sobie wyobrazić inne rozwiązanie infrastrukturalne, które tak bardzo zmieni codzienne przyzwyczajenia stolicy, systemu transportowego i mieszkańców Rygi – jak będziemy pracować, przemieszczać się i odpoczywać. Dlatego bardzo ważne jest, aby Rail Baltica nie była tylko projektem infrastrukturalnym, ale czymś więcej – dodaje Mārtiņš Staķis, przewodniczący rady miasta Rygi.

Do końca 2020 r. planowane są m.in. budowa nowej stacji transformatorowej, a także przygotowania pod budowę peronów, w tym przebudowa urządzeń sterowania ruchem, zasilania i rozbiórka istniejących obiektów podziemnych. Największe prace budowlane rozpoczną się w II kwartale przyszłego roku. Do 2023 r. wykonane zostaną nowy wiadukt w miejsce nasypu, trzeci poziom dworca, strefa peronowa. Następnie prace będą prowadzone od strony pl. Dworcowego i potrwają do 2025 r.

Rail Baltica to projekt wyjątkowy: zakłada budowę normalnotorowej linii o rozstawie 1435 mm, która połączy Estonię, Łotwę i Litwę z Polską, i tym samym europejską siecią kolejową. Obecnie na terenie krajów bałtyckich dominuje – jak w Rosji – rozstaw 1520 mm.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Stacja Rail Baltiki przy lotnisku w Rydze ze wszystkimi pozwoleniami

Przestrzeń

Stacja Rail Baltiki przy lotnisku w Rydze ze wszystkimi pozwoleniami

Witold Urbanowicz 05 listopada 2020

Jakie są przyczyny opóźnień inwestycji kolejowych?

Komunikacja

Jakie są przyczyny opóźnień inwestycji kolejowych?

kf, Rynek Kolejowy 15 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5