Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Rumunia. Dworzec w Gałaczu bez tramwajów

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2014-05-03 14:49
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rumunia. Dworzec w Gałaczu bez tramwajów
fot. Kasper FiszerGałacz
Nie kończy się etap stopniowego zmniejszania roli tramwajów w rumuńskich miastach. Po likwidacji całych sieci m.in. w Konstancy i Reșicie oraz zawieszeniu przewozów w Sybinie tory znikają ze znacznego obszaru ćwierćmilionowego Gałacza. Tramwajem nie dojedziemy już m.in. do dworca kolejowego. Szyny znikną z ulic podczas remontu jezdni.

Położony przy granicy z Mołdawią Gałacz to jedno z największych miast wschodniej Rumunii. Mieszka tam niemal 300 tysięcy ludzi, a ośrodek utrzymuje się głównie dzięki przemysłowi hutniczemu, najważniejszej w kraju stoczni i portowi na Dunaju obsługującemu także statki morskie.

Modernizacja zaniedbanych ulic...

Przez lata komunizmu i trudny dla Rumunii okres transformacji ten znaczący ośrodek był bardzo zaniedbany. Zły stan infrastruktury mają zmienić prowadzone tam remonty części śródmiejskich ulic. Jednym z nich jest rozpoczęta właśnie modernizacja ulicy Bravu łączącej ścisłe centrum Gałacza z nieodległym dworcem.

... i likwidacja zaniedbanych torowisk

Przebudowa ma objąć teren przydworcowy, gdzie powstaną nowe parkingi, oraz dalszy bieg ulicy w kierunku stanowiącej przelotową arterię Gałacza ulicy Besarabskiej. Do niepodłączonych do sieci domów dotrze kanalizacja, znacznie poszerzona będzie też jezdnia. Jednocześnie zlikwidowane zostanie eksploatowane tam do niedawna torowisko tramwajowe. Inwestycja pochłonie – wraz z towarzyszącymi jej projektami – nieco ponad 7 mln lei (ok. 7 mln zł).

Duży przystanek autobusowy zamiast tramwaju

Stacja kolejowa utraci więc ostatecznie połączenie z centrum i odległymi dzielnicami mieszkalnymi, po raz kolejny zmniejszy się też rola tramwaju w skali miasta. Rekompensatą za zlikwidowane kilka tygodni temu linie ma być nowa pętla autobusowa zlokalizowana bezpośrednio pod budynkiem stacji kolejowej. Odcięty od sieci będzie więc także tor biegnący ulicą Besarabską w stronę przejścia granicznego. Tramwaje obsługiwały tam do niedawna rejon portu i stoczni.

Rumunia wciąż stawia na transport drogowy

Wycofanie tramwaju z kolejnych ulic tego dużego miasta wpisuje się we wciąż przeważającą w Rumunii tendencję zastępowania komunikacji szynowej transportem drogowym. W 2006 roku, w wyniku spadku przewozów do dzielnicy przemysłowej i złego stanu torowisk, tramwaje zniknęły całkowicie z ulic Braszowa. Dwa lata później – zaledwie czternaście lat po rozbudowie sieci – zlikwidowany został system w Konstancy.

W zeszłym roku natomiast po raz drugi wstrzymano przewozy w Reșicie (po pierwszym zawieszeniu ruchu – 1995 r. – większość torowisk została wyremontowana i komunikację wznowiono). Aktualnie nie kursuje też podmiejska linia Sybin – Răşinari, choć istnieją plany przywrócenia połączenia.

Zlikwidować jest prościej niż wyremontować

Zaniedbane sieci wymagałyby dużych inwestycji infrastrukturalnych – w remont torów czy aktualizację siatki linii, do tego konieczna stałaby się wymiana przynajmniej części kursującego w Rumunii taboru. Samorządy wybierają więc często łatwiejszą i niejednokrotnie budzącą chwilowy poklask drogę likwidacji torowisk.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na tabor techniczny

Prawo & Finanse

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na tabor techniczny

Jakub Dybalski 28 sierpnia 2014

41 tramwajów popłynie z Chin do Addis Abeby

Komunikacja

41 tramwajów popłynie z Chin do Addis Abeby

Jakub Dybalski 27 sierpnia 2014

Tramwaj Transmaszholdingu i Alstomu na torach Moskwy

Komunikacja

Tramwaj Transmaszholdingu i Alstomu na torach Moskwy

Łukasz Pastor 25 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5