Partnerzy serwisu:
Mobilność

Rozbudowa wrocławskiego ITS-u z wykonawcą. Ułatwienia dla motorniczych

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-10-01 16:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rozbudowa wrocławskiego ITS-u z wykonawcą. Ułatwienia dla motorniczych
fot. Tomasz Walków / wroclaw.pl
Wrocław rozstrzygnął przetarg na rozbudowę narzędzi w ramach inteligentnych systemów transportowych. Pojawić się mają m.in. wyświetlacze, które mają ułatwić pracę motorniczym. Miasto wyda na to ponad 15 mln zł.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu rozstrzygnął przetarg na rozbudowę systemu zarządzania ruchem we Wrocławiu, w tym o nowe sygnalizacje świetlne, wyświetlacze pomocnicze ITS oraz aplikację mobilną. Zamówienie jest podzielone na trzy części. Pierwsza obejmuje instalację i podłączenie 383 urządzeń do wyświetlania informacji pomocniczych ITS dla 102 skrzyżowań wraz z opracowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej i przeprowadzeniem testów. Ich zadaniem będzie wyświetlanie informacji pomocniczych ITS dla motorniczych. Ma to umożliwić szybszy i płynniejszy przejazd tramwajów.

Na wyświetlaczach pokazywane będą m.in. czas do otwarcia grupy sygnalizacyjnej zezwalającej na przejazd przez skrzyżowanie, sygnał potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia obecności tramwaju z rozróżnieniem przejazdu priorytetowego od przejazdu bez priorytetu oraz informacja o zgłoszeniu priorytetowym tramwaju wraz z wizualizacją kierunku w jakim priorytet zostaje przydzielony. „System będzie informował o podjętych decyzjach, dzięki czemu motorniczy będzie mógł złagodzić swoje reakcje na dotąd niespodziewane dla niego automatyczne działania. Wpłynie to na komfort użytkowania systemu przez motorniczego, dzięki czemu będzie mógł lepiej zrozumieć zasady sterowania ruchem w udzielaniu wsparcia na przejazd tramwajowy, przez co płynniej będzie mógł pokonywać wytyczone trasy linii komunikacyjnych” – czytamy w specyfikacji zamówienia.

Przedmiotem drugiej części jest rozbudowa systemu sterowania ruchem. Zakres zamówienia obejmuje szereg prac związanych z rozbudową obecnego systemu sterowania ruchem o nowe funkcje informatyczne oraz wdrożeniem koniecznych zmian w celu uruchomienia wspomnianych wyświetlaczy. Przedmiotem trzeciej części jest rozbudowa narzędzi informatycznych. Chodzi m.in. o rozbudowę aplikacji mobilnej dla użytkowników. Zadanie przewiduje m.in. instalację 4500 nadajników Beacon w pojazdach i na przystankach.

Zamawiający wybrał ofertę firmy Wasko z Gliwic, która wyceniła trzy części odpowiednio na 2,8 mln zł brutto, 5,2 mln zł brutto i 7,3 mln zł brutto. Pierwszą część wykona do końca lutego 2019 r., a pozostałe – do końca kwietnia 2020 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Prof. Krawiec: ITS to nie panaceum

Mobilność

Prof. Krawiec: ITS to nie panaceum

Roman Czubiński 18 września 2018

Olsztyn z umową na ITS. Będą nowe tablice, biletomaty i kamery

Komunikacja

Olsztyn z umową na ITS. Będą nowe tablice, biletomaty i kamery

Przemysław Farsewicz 25 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5