Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

Rowerzystów mogłoby być więcej. Gdyby czuli się bezpieczniej na drogach

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2016-09-04 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rowerzystów mogłoby być więcej. Gdyby czuli się bezpieczniej na drogach
FOt. Tyree303 , lic. CCA 4.0/Wikimedia Commons
Ścieżki rowerowe odseparowane od tras przeznaczonych dla samochodów - to zdaniem Amerykańskiej Organizacji Urzędników ds. Transportu Miejskiego mogłoby przysporzyć miastom znacznie więcej rowerzystów. Według raportu przedstawionego przez organizację, bezpieczeństwo może być wystarczającym czynnikiem, który zachęci kolejne osoby do przesiadania się z samochodów na jednoślady.

Specjalny raport został opracowany przez Organizację Urzędników ds. Transportu Miejskiego (NACTO), zrzeszającą pracowników referatów odpowiedzialnych za organizację transportu w kilkudziesięciu amerykańskich miastach. Dokument objął m. in. efekty powstawania w kolejnych miastach systemów bike sharing, poprawę i rozbudowę rowerowej infrastruktury, a także sprawy bezpieczeństwa cyklistów.

Analiza opracowana przez ekspertów z NACTO obejmuje siedem największych miast Stanów Zjednoczonych. Z dokumentu wynika, że jeśli miasta budują więcej ścieżek rowerowych, liczba cyklistów wzrasta. Jednocześnie spada też ryzyko wypadku, w którym rowerzysta mógłby zginąć, albo zostać poszkodowany. Inwestowanie w specjalnie wydzielone ścieżki rowerowe przysparza większego ruchu rowerowego.

Autorzy raportu zwracają uwagę na przykład Holandii, gdzie budowa szerokich, odizolowanych od tras dla samochodów ścieżek rowerowych, zachęca ludzi do przemieszczania się za pomocą rowerów. Według NACTO, 60% Amerykanów jest zainteresowanych przemieszczaniem się przy wykorzystaniu roweru, jednak grupa ta ma obawy co do swojego bezpieczeństwa. 80% tej grupy to osoby, które wsiadłyby na rower, ale pod warunkiem, że miałyby do dyspozycji oddzielone od ruchu samochodowego ścieżki rowerowe.

Według raportu NACTO, programy typu bike sharing mają znaczący wpływ na świadomość mieszkańców w kwestii bezpieczeństwa. Jeśli coraz więcej osób korzysta z systemu, wówczas zwiększa się świadomość kierowców. - Ryzyko potrącenia rowerzysty przez kierowcę spada proporcjonalnie do wzrostu liczby osób jeżdżących na rowerach. Atrakcyjny system roweru miejskiego może znacząco wpłynąć na liczbę cyklistów poruszających się po mieście - czytamy w raporcie. Z dokumentu wynika, że poprzez wytyczanie tras rowerowych, które nie narażają cyklistów na kontakt z kierowcami, miasto może zmotywować tysiące mieszkańców do korzystania z tego typu transportu.

Wiele miast rozpoczyna batalię o umożliwienie mieszkańcom korzystania z rowerów, ponieważ to rozwiązuje kilka powiązanych ze sobą problemów. Raport NACTO potwierdza, że najważniejszym z nich jest jednak kwestia zmniejszenia poziomu emisji spalin, a także uwalnianie przestrzeni, zajmowanej na co dzień w miastach przez samochody.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rowerzyści na Pomorzu Zachodnim znów się policzyli

Komunikacja

Rowerzyści na Pomorzu Zachodnim znów się policzyli

jd/inf. pras. 26 sierpnia 2016

Gdańsk ma blisko 600 km tras i darmową mapę rowerową

Komunikacja

Gdańsk ma blisko 600 km tras i darmową mapę rowerową

Jakub Dybalski 16 sierpnia 2016

Łódź: Nowe oblicze placu pod Urzędem Marszałkowskim

Przestrzeń

Łódź: Nowe oblicze placu pod Urzędem Marszałkowskim

Roman Czubiński 11 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5