Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Rosyjski rząd pomoże w sprawie fokstrotów od Pesy?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-04-13 15:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rosyjski rząd pomoże w sprawie fokstrotów od Pesy?
Fokstrotfot. Jakub Dybalski
Pesa wciąż czeka na pieniądze za 60 tramwajów przeznaczonych dla Moskwy. Pojazdy czekają w magazynie, a bydgoska firma czeka na przelew, którego nie ma, bo od momentu podpisania umowy kurs rubla poszybował w dół. – Czekamy, ale raczej pytanie brzmi „kiedy”, a nie „czy w ogóle” – twierdzi optymistycznie prezes firmy Tomasz Zaboklicki.

– Na razie z fokstrotami dla Moskwy jest wszystko w porządku. Oczywiście jest duży problem z finansowaniem, ale obie strony – zarówno my, jak i Moskwa – chcemy realizacji umowy do końca – tłumaczy Zaboklicki w rozmowie z Transportem-Publicznym.pl. – Problemem, i to dużym dla naszych wschodnich partnerów, jest poziom kursu rubla do euro. Co prawda poziom rubla trochę się stabilizuje, ale wszystko zależy od tego co wymyślą politycy. Nie przypuszczałem, że produkując tabor kolejowy i tramwajowy kiedykolwiek z taką uwagą będę śledził ceny ropy naftowej na światowych rynkach – dodaje.

Fokstroty do Moskwy miały trafić w zeszłym (70) i w tym (50) roku. Na razie 60 pojazdów już wozi pasażerów na jednej z najbardziej uczęszczanych linii w stolicy Rosji, a drugie tyle czeka w magazynach. Kontrakt Pesa realizuje wraz z rosyjską spółką UralWagonZawod. Z Rosjanami rozlicza się w euro. I tu powstaje kłopot, bo z powodu politycznych zawirowań z ostatniego roku, sankcji a w efekcie drastycznego spadku kursu rubla do zachodnich walut kontrakt nagle zrobił się dla Rosjan dwa razy droższy. I okazało się, że nie mają pieniędzy.

Dla Pesy to kłopot. Jak informuje „Puls Biznesu” chodzi o niemałą sumę 0,5 mld zł, która powinna trafić na konta polskiej spółki. Tym bardziej, że nie dostanie pieniędzy również za 12 pociągów Link, wyprodukowanych dla niemieckiego Regentalbahn. Pojazdy nie dostały homologacji na niemieckim rynku i na razie nie za bardzo wiadomo co z nimi zrobić. Pesa szuka na nie kupca.

– Na razie rząd rosyjski podjął uchwałę o dofinansowaniu tego kontraktu. Ale miejmy świadomość, że od uchwały do jej realizacji jest jeszcze długa droga. Czekamy, ale raczej pytanie brzmi „kiedy”, a nie „czy w ogóle”. Kontrakt będzie zrealizowany – zapewnia Zaboklicki.

Pesie próbuje też pomóc polski rząd. Ministerstwo Gospodarki pozytywnie zaopiniowało pomysł, by Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił Rosjanom kredytu. – Zerwanie umowy oznaczałoby utratę wielu miejsc pracy w Bydgoszczy oraz u poddostawców – przestrzegał wicepremier Janusz Piechociński cytowany przez „PB”.

– Jeśli chodzi o państwowe umowy, to jest to jedyny w tym momencie polsko-rosyjski kontrakt, który jest realizowany. Innych nie ma. Warto chyba podtrzymywać kontakty gospodarcze z Rosją. Niech to będzie jakiś przyczółek – wskazuje prezes Pesy.

–Tramwaje są wyprodukowane, czekają, aż będzie można je uruchomić. Moskwiczanie też pewnie czekają na nowe tramwaje. 60 naszych fokstrotów już po stolicy Rosji jeździ i mają tam bardzo dobrą opinię – kończy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kijów zamawia tramwaje. Duże szanse dla Pesy

Komunikacja

Kijów zamawia tramwaje. Duże szanse dla Pesy

Witold Urbanowicz 26 stycznia 2016

Bez przełomu w sprawie dostawy tramwajów Pesy do Moskwy

Komunikacja

Bez przełomu w sprawie dostawy tramwajów Pesy do Moskwy

Michał Szymajda 16 stycznia 2016

Pesa: Produkcja tramwajów na pełnych obrotach

Komunikacja

Pesa: Produkcja tramwajów na pełnych obrotach

Roman Czubiński 11 lutego 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5