Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Rosyjski ostrzał uszkodził zajezdnię metra w Charkowie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-06-21 22:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rosyjski ostrzał uszkodził zajezdnię metra w Charkowie
fot. Narodowa Policja Ukrainy
Rosyjski ostrzał uszkodził zajezdnię metra w Charkowie
Rosyjski ostrzał uszkodził zajezdnię metra w Charkowie
Rosyjski ostrzał uszkodził zajezdnię metra w Charkowie
Rosyjski ostrzał uszkodził zajezdnię metra w Charkowie
Rosyjski ostrzał uszkodził zajezdnię metra w Charkowie
Choć najcięższe walki w ramach wojny ukraińsko-rosyjskiej koncentrują się obecnie w Donbasie, to sytuacja wciąż nie jest w pełni bezpieczna w innych obszarach Ukrainy. W wyniku kolejnego ostrzału Charkowa w godzinach wieczornych 20 czerwca uszkodzona została jedna z dwóch stacji techniczno-postojowych metra ze znajdującymi się tam pociągami.

Charków, leżący w bliskiej odległości do granicy z Rosją, to drugie największe miasto Ukrainy. Posiada trzy linie metra. Ruch pociągów, w związku z nasilającym się ostrzałem miasta, wstrzymano pierwszego dnia wojny – 24 lutego. Miasto mocno ucierpiało w wyniku działań nieprzyjaciela. Stacje od początku służyły za schrony, a z czasem stały się miejscem zamieszkania dla wielu osób.

Kursowanie metra wznowiono po trzech miesiącach – 24 maja – gdy w wyniku ukraińskiej ofensywy sytuacja w okolicy Charkowa się uspokoiła. Na początku składy jeździły z częstotliwością co pół godziny, ale z czasem udało się zejść do częstotliwości 10-15 minut w szczycie.

W ostatnim czasie jednak Charków narażony jest na drugą falę rosyjskiej agresji – nieprzyjaciel nasilił ostrzał miasta. Jak poinformowała ukraińska policja, 20 czerwca ok. 23:55 uszkodzona została jedna z dwóch stacji techniczno-postojowych charkowskiego metra. Zniszczone zostały jedna ze ścian oraz dach elektrowozowni, który częściowo zawalił się, uszkadzając znajdujący się tam tabor. Ranny został 61-letni pracownik zaplecza.

– Sytuacja jest napięta. Rosyjscy okupanci kontynuują ostrzał Charkowa. Agresor chce trzymać miasto w napięciu, zastraszać, siać panikę. Były nocne loty. Kilka osiedli Charkowa znalazło się pod atakiem rakietowym. Doszło do zniszczeń obiektów cywilnych i infrastruktury, w tym zajezdni metra – wskazał Igor Terechow, burmistrz Charkowa. Jak wskazuje, po rozminowaniu obiektu rozpocznie się usuwanie gruzu. 

We wtorek 21 czerwca doszło do kolejnych ataków na miasto, zwłaszcza w rejonach Kyjiwśkym, Industrialnym, Satiwśkym i Nemyszljanśkym. – Odnotowujemy uderzenia za pomocą systemów MLRS i rakiet. Pomimo ostrzału ludzie nadal wracają do Charkowa. Według wstępnych danych w mieście mieszka już ok. 700 tys. osób. To prawie połowa mieszkańców Charkowa. Podkreślam, że bezpieczeństwo w Charkowie jest wciąż dość umowne, nadal niebezpiecznie jest przebywać na ulicach, w każdej chwili może coś polecieć na każde podwórko. Należy wysłuchiwać alarmów i nie przebywać niepotrzebnie na ulicy. Jeśli chodzi o możliwą nową ofensywę rosyjską na Charków: nieustannie odnotowujemy nagromadzenie i przemieszczanie się wojsk na granicy z naszym regionem oraz monitorujemy sytuację – powiedział Ołeh Syniehubow, szef obwodu. Jak poinformował, tylko dzisiaj w Charkowie zginęło pięć osób, a 11 zostało rannych.

Metro Charkowskie poinformowało 21 czerwca o kolejnym już wstrzymaniu ruchu na linii Sałtiwśkiej na odcinku Akademika Barabaszowa – Herojiw Praci. Zamknięte trzy stacje znajdują się w dzielnicy szczególnie narażonej na ostrzał.

Nie są to pierwsze zniszczenia w taborze komunikacji miejskiej. Już wcześniej Charków informował, że w wyniku wcześniejszych działań nieprzyjaciela w różnym stopniu zostało uszkodzonych sześć pociągów metra. W bardzo dużym stopniu ucierpiała też zajezdnia tramwajowa Sałtiwśke wraz ze znajdującymi się tam pojazdami. Wg ocen władz miasta zniszczona została ponad połowa taboru tramwajowego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro w Charkowie na razie co 30 minut

Przestrzeń

Metro w Charkowie na razie co 30 minut

Witold Urbanowicz 23 maja 2022

Charków równo po trzech miesiącach uruchomi metro

Komunikacja

Charków równo po trzech miesiącach uruchomi metro

Witold Urbanowicz 21 maja 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5