Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Rośnie zainteresowanie nocnym metrem w Londynie

Dalej Wstecz
Autor:

Tomasz Kościelny

Data publikacji:
2018-08-23 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
International Railway Journal/ TFL/tk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rośnie zainteresowanie nocnym metrem w Londynie
Fot. Chris Sampson/CCa 2.0/Wikimedia Commons
Prawie milion pasażerów przybyło w ciągu ostatniego roku londyńskiemu metru w czasie nocnych kursów. Uruchomiony dwa lata temu projekt, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, potwierdza, że weekendowe, nocne życie miasta wymaga tego typu rozwiązania.

Minęły dwa lata od uruchomienia nocnych pociągów metra w stolicy Wielkiej Brytanii. W ciągu roku jego funkcjonowania przewieziono 7,8 mln pasażerów, a w okresie 2017-2018 – już 8,7 mln podróżnych. Specjalny raport pokazuje, że chętnych do korzystania z pociągów podziemnej kolei w nocne weekendy jest coraz więcej i trend wzrostowy najprawdopodobniej zostanie utrzymany. Z raportu wynika również, że nocne kursy metra przyczyniają się do rozwoju ekonomii miasta. Wygenerowały one dodatkowe 190 mln funtów – o 20 mln funtów więcej niż w pierwszym roku funkcjonowania projektu.

Autorzy raportu szacują, że w ciągu kolejnych 10 lat funkcjonowania nocne metro wygeneruje kolejne 1,5 mld funtów dla miasta, co będzie kwotą dwukrotnie wyższą, niż zakładano w chwili uruchamiania projektu. Nocne metro przyczynia się także do powstawania kolejnych miejsc pracy.

Projekt został uruchomiony 19 sierpnia 2016 roku. Pociągi kursują nocą – z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę. Początkowo były to tylko dwie linie. W tej chwili jest ich sześć. Wiadomo, że nocne metro pojedzie kolejnymi trasami, jednak dopiero po zakończonych pracach modernizacyjnych, czyli ok. roku 2023. Plany zakładają również całodobowe weekendowe serwisy na linii Docklands Light Railway (DLR), jednak dopiero po wygaśnięciu obecnego kontraktu na prowadzenie przewozów na tej linii, czyli po roku 2021. Plany względem kolejnych linii będą także realizowane, ale pod warunkiem, że władze miasta zauważą wzrost zapotrzebowania na nocne podróże.

Uruchomienie pociągów podziemnej kolei w piątkowe i sobotnie noce pociągnęło za sobą reorganizację siatki połączeń autobusowych, a także zachęciło władze Londynu do uruchomienia 24-godzinnych serwisów naziemnej kolei London Overground. Dzięki tym wszystkim działaniom każdy pasażer korzystający z podziemnej kolei wróci do domu o 20 minut szybciej niż w przypadku podróży wyłącznie nocnym autobusem. W skrajnych przypadkach podróż może skrócić się nawet o godzinę.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rośnie zainteresowanie nocnym metrem w Londynie

Komunikacja

Rośnie zainteresowanie nocnym metrem w Londynie

Tomasz Kościelny 22 sierpnia 2017

Londyn. Po nocnym metrze czas na nocną kolej naziemną

Komunikacja

Londyn. Po nocnym metrze czas na nocną kolej naziemną

Tomasz Kościelny 27 listopada 2017

Kolejne linie nocnego metra w zasięgu londyńczyków

Mobilność

Kolejne linie nocnego metra w zasięgu londyńczyków

Łukasz Pastor 24 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5