Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Rosną ceny biletów w PKS-ach i busach

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2022-05-11 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rosną ceny biletów w PKS-ach i busach
fot. Kapitel, domena publicznaDworzec autobusowy w Myśliborzu
Wojna rosyjsko-ukraińska i wywołany przez nią wzrost cen paliw szybko przełożyły się na ceny biletów autobusowych. W transporcie poza miastami bielty zdrożały nawet o kilkadziesiąt procent. Można spodziewać się przy tym kolejnych korekt cenników.

W ostatnich miesiącach ceny biletów podnieśli praktycznie wszyscy przewoźnicy kolejowi – zarówno PKP Intercity, jak i firmy lokalne. Wzrastające koszty, m.in. kadrowe czy związane z dużą dynamiką cen paliw, skłoniły też do podniesienia opłat za przejazd wiele samorządów miast. Istotnie zdrożały m.in. bilety komunikacji miejskiej w Łodzi, co znacząco wpłynęło również na koszty przemieszczania się po całej aglomeracji, ta jest bowiem obsługiwana w dużej mierze przez łódzkie MPK.

Skala wzrostu cen jest różna, ale podwyżki są odczuwalne w całym kraju

Inflacja nie ominęła też segmentu regionalnego transportu autobusowego. Borykający się już wcześniej z istotnymi problemami gospodarczymi przewoźnicy odczuli bowiem m.in. duże podwyżki na rynku paliwowym, a wielu z nich nie notuje frekwencji tak wysokiej, jak przed pandemią. Pod koniec kwietnia zdrożały m.in. bilety spółki minibus z Karczewa, jednego z najważniejszych operatorów prywatnych w rejonie Warszawy.

Spółka podniosła ceny wszystkich biletów jednorazowych o 50 gr i wszystkich biletów miesięcznych o 10 zł niezależnie od długości trasy. Na dotychczasowym pozomie pozostały tylko opłaty w pojedynczych relacjach, w przypadku których spółka zawarła porozumieniez lokalnym samorządem. Na podobny krok decydują się także przewoźnicy PKS. Przykładowo z PKS Zielona Góra podnosi ceny biletów aż o ok. 30 proc. Powodem mają być przede wszystkim koszty zakupu paliwa.

Ceny nadal będą rosnąć

Pierwsza fala podwyżek miała miejsce niedługo po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W pierwszej połowie marca wzrosły opłaty za przejazd busami firmy Kasz-Bus, jednego z najważniejszych i największych przewoźników w rejonie Łodzi. – Jesteśmy zmuszeni do wprowadzenia podwyżki – tłumaczyła spółka. Dwa tygodnie po zmianie cennika dotyczącego podróży jednorazowych wzrosły opłaty za bilety miesięczne.

Należy się spodziewać, że pomimo ustabilizowania się cen paliw kolejne miesiące przyniosą dalsze wzrosty opłat. Z jednej strony część przewoźników wstrzymywała podwyżkę, licząc na spadek cen oleju napędowego. Z drugiej – wciąż rosną inne koszty związane z prowadzeniem działalności przewozowej, m.in. usługi serwisowe.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5