Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ratusz w sprawie ul. Prostej: Taka ulica będzie tam potrzebna

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2014-04-07 09:03
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ratusz w sprawie ul. Prostej: Taka ulica będzie tam potrzebna
fot. Witold Urbanowiczprzebudowa ul. Prostej
– Ulica Prosta będzie obsługiwała większą powierzchnię biurową niż jest w Poznaniu i w Szczecinie razem wziętych. Nie może mieć wielkości, która nie pozwoli nawet na wjechanie samochodów z zaopatrzeniem – tłumaczy wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Na ul. Prostej w Warszawie trwa już przebudowa jezdni, która ma na celu poszerzenie jej do dwóch pasów ruchu w każdą stronę. Do tej pory Prosta miała po jednym pasie z torami tramwajowymi pośrodku. Przebudowa budzi kontrowersje i sprzeciw warszawskich społeczników, którzy zarzucają miastu że zamiast ograniczać ruch samochodowy w centrum stolicy, tworzy tam miejskie autostrady.

Prosta jest przedłużeniem za zachód ul. Świętokrzyskiej. Jej poszerzenie budzi wątpliwości również dlatego, że sama Świętokrzyska, na długości między ul. Kopernika a Marszałkowską (więc w miejscu gdzie studenci kursują między budynkami Uniwersytetu a centrum miasta) ma zostać zwężona do jednego pasa. Dlaczego więc nie pozostawić wąskiej Prostej?

– Trzeba pamiętać, że Prosta będzie intensywnie zabudowywana. Docelowo na niej i w jej okolicy będzie więcej nowoczesnej powierzchni biurowej niż w Poznaniu i w Szczecinie razem wziętych – tłumaczy Wojciechowicz. – Trudno więc sobie wyobrazić, że ulica, która będzie obsługiwała kilkaset tysięcy metrów kwadratowych różnych powierzchni użytkowych, będzie wąską uliczką, na którą nie wjadą nawet samochody z zaopatrzeniem – dodaje.

Wojciechowicz odpowiedział na pytanie dotyczące ul. Prostej podczas konferencji Primetime Warsaw II, podczas której dyskutowano o rozbudowie stolicy, w tym o rozbudowie powierzchni biurowej. Nowe centrum finansowe Warszawy ma z biegiem czasu koncentrować się na zachód od centrum, w okolicy ul. Towarowej, na której Prosta się kończy. Już dziś powierzchnia biurowa w stolicy to ponad 4 mln m kw. Co roku przybywa średnio 300 tys. m kw.

– To poszerzenie nie jest budową miejskiej autostrady, tylko normalnej miejskiej ulicy po dwa pasy w każdym kierunku. Ewentualnie przy skrzyżowaniach mogą się pojawić skręty w lewo. Nie jest przeskalowana. Jest dostosowana do zabudowy, która tam jest i która tam będzie – tłumaczy wiceprezydent.

– Natomiast Świętokrzyska to zupełnie inna zabudowa. Bez wysokich budynków. Ma bardziej charakter mieszkaniowy. Powstaje tam druga linia metra i biorąc to pod uwagę możemy sobie pozwolić na jej zwężenie i oddanie miejsca dla samochodów tym, którzy będą się poruszali w inny sposób – dodaje.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wojciechowicz: Nic mi nie wiadomo o opóźnieniu metra

Przestrzeń

Wojciechowicz: Nic mi nie wiadomo o opóźnieniu metra

Witold Urbanowicz 23 czerwca 2014

„Stali z II linii metra starczyłoby na siedem Wież Eiffla”

Przestrzeń

„Stali z II linii metra starczyłoby na siedem Wież Eiffla”

Jakub Dybalski 04 kwietnia 2014

Wagner: Ograniczanie ruchu to praca na lata

Przestrzeń

Wagner: Ograniczanie ruchu to praca na lata

Jakub Dybalski 12 lutego 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5