Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ratusz mówi ‘nie’ dla ataków grafficiarzy w metrze

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-09-25 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Warszawa / inf. własne WU

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ratusz mówi ‘nie’ dla ataków grafficiarzy w metrze
fot. MJ
W ostatnim czasie już dwukrotnie doszło do niepokojących zdarzeń w warszawskim metrze. Scenariusz jest ten sam. Grupa krajowych i zagranicznych grafficiarzy wpierw blokuje pociąg, uniemożliwiając jego odjazd ze stacji, a następnie w ciągu 2-3 minut pokryw farbą. Warszawa zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec wandali – roszczenia obejmą nie tylko uszkodzone mienie, ale i opóźnienia w kursowaniu metra.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce na II linii na stacji Młynów w późnych godzin ach nocnych, a kolejne – na południowym odcinku I linii we wczesnych godzinach porannych. W obu przypadkach składy zostały wycofane z ruchu. –Sprawą wandali zajmuje się już policja, a Warszawa chce jeszcze mocniej zaangażować się w walkę o bezpieczeństwo i estetykę wspólnych przestrzeni – mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, który był jednym z inicjatorów spotkania, dotyczącego bezpieczeństwa pasażerów w podziemnej kolei.

W trakcie spotkania, w oparciu o materiał wideo, omówiono dwa ostatnie incydenty, które polegały na naniesieniu pseudograffiti na wagony oraz ściany stacji. – Należy pamiętać, że tego typu zachowania to straty dla wszystkich mieszkańców stolicy – poza stratami finansowymi, podczas takich incydentów dochodzi do zakłóceń ciągłości i rytmiki w kursowaniu pociągów metra, co w efekcie może spowodować dyskomfort pasażerów – mówi Jerzy Lejk, dyrektor generalny Metra Warszawskiego.

Warszawa zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec osób, które dewastują przestrzeń i infrastrukturę finansowaną z podatków mieszkańców stolicy. Roszczenia będą obejmować nie tylko straty poniesione w wyniku uszkodzenia mienia, ale także te wynikające z opóźnień w kursowaniu składów. Są to kwoty sięgające nawet setek tysięcy złotych.

Miasto zwróciło się również do Policji o podjęcie działań, które pozwolą na wyeliminowanie chuligańskich zachowań w metrze oraz skuteczne wykrywanie i zatrzymywanie sprawców. Ze swej strony Warszawa deklaruje pomoc finansową oraz wsparcie techniczne w postaci dodatkowych kamer monitoringu miejskiego.

Przedstawiciele poszczególnych służb i instytucji zapowiedzieli daleko idącą współpracę w celu wyeliminowania tego procederu. Zauważono ponadto, że trzeba dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do eskalacji bezprawnych działań w metrze, które mogą prowadzić do zagrożeń o znacznie groźniejszych konsekwencjach.

Przypomnijmy: dwa lata temu przeorganizowano działanie Służby Ochrony Metra (teraz Straży Metra Warszawskiego). Zdjęto stałe patrole przypisane do wszystkich stacji na rzecz lotnych patroli. Formacja ta ma skupiać się teraz na „ochronie infrastruktury”. Efekty zmiany są mocno dyskusyjne.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ZDM Warszawa maluje graffiti na skrzynkach elektrycznych

Przestrzeń

ZDM Warszawa maluje graffiti na skrzynkach elektrycznych

Jakub Dybalski 29 listopada 2017

Metro ujęło grafficiarzy. Była przerwa w ruchu

Przestrzeń

Metro ujęło grafficiarzy. Była przerwa w ruchu

Witold Urbanowicz 15 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5