Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Radomscy radni chcą Radomia Głównego

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2021-02-16 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Radomscy radni chcą Radomia Głównego
Fot. PKP Polskie Linie KolejoweStacja Radom po modernizacji
W związku z modernizacją linii nr 8 na odcinku od Warszawy do Radomia, w samym Radomiu powstanie kilka nowych przystanków kolejowych. Dlatego miejscowi radni, społecznicy i miłośnicy kolei chcą przemianowania stacji Radom na „Radom Główny”.

Pierwszy raz „Rynek Kolejowy” o sprawie pisał rok temu. Wówczas stowarzyszenie „Radomskie Inwestycje” chciało, aby dzisiejszy "Radom" stał się „Radomiem Głównym". Stowarzyszenie zwracało tez uwagę na nazewnictwo innych przystanków, których budowa ma się wkrótce zakończyć. Wówczas, na naszych łamach, zarządca infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe – wskazały drogę, w jaki sposób można przeprowadzić zmianę nazewnictwa.

– Aby zmienić nazwę przystanku lub stacji do zarządcy infrastruktury należy złożyć wniosek z dołączona uchwałą rady Miasta lub Gminy z opinią o zmianie nazwy. Całkowite koszty związane z taką zmianą pokrywa wnioskodawca – wyjaśnił Karol Jakubowski, z biura prasowego PKP PLK. Teraz temat wraca, bo w połowie roku 2021 PKP PLK zamierza otworzyć cały odcinek linii 8 od Warki do Radomia (obecnie pociągi dojeżdżają do Dobieszyna).

– Trzeba to zrobić (zmienić nazwę na „Radom Główny” - dop. red.) z dwóch powodów. Pierwszy jest czysto techniczny. Przybywa w Radomiu stacji, trzeba je nazwać, by podróżni je rozróżniali. Drugi powód jest wizerunkowy. Dworce „Główne” są we wszystkich dużych miastach w Polsce. Radom też jest dużym, ładnym miastem z bogatą historią, choć wielu osobom, które tylko przez niego przejeżdżają, tak się nie kojarzy. To zmieni się jeśli zauważą, że w mieście udało się wyodrębnić kilka stacji, w tym stację główną – powiedział na łamach „Gazety Wyborczej” radny Robert Utkowski, który zadeklarował, że przygotuje w tej sprawie uchwałę. Na razie nieformalnie wspiera w tym Utkowskiego wiceprezydent miasta i większość radnych. Powinna być to więc formalność. Czy radni zdążą zmienić nazwę stacji w połowie roku, wraz z powrotem pociągów na podstawową warszawską linię? Tego na razie nie wiemy.

Po przyjęciu uchwały przez radomską Radę Miejską, odpowiedni dla Radomia Zakład Linii Kolejowych ma wycenić koszty zmiany i przedstawić je miastu do akceptacji. Chodzi nie tylko o zmianę tablic z nazwą stacji, ale też wprowadzenie nowej nazwy do systemów informatycznych, czy np. naniesienie jej na tablice relacyjne pociągów.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bydgoszcz: Oferty na naprawy serwisowe i pogwarancyjne Swingów

Komunikacja

Bydgoszcz: Oferty na naprawy serwisowe i pogwarancyjne Swingów

Witold Urbanowicz 15 lutego 2021

Sieradz: MPK chce inwestować w tabor elektryczny

Prawo & Finanse

Sieradz: MPK chce inwestować w tabor elektryczny

Roman Czubiński 16 lutego 2021

Warszawa. Przetarg na nowy system biletowy w tym roku

Prawo & Finanse

Warszawa. Przetarg na nowy system biletowy w tym roku

Łukasz Malinowski 16 lutego 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5