Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Radom: Szansa na 11 przegubowych elektryków. Nowy tabor po pandemii?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-07-13 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Radom: Szansa na 11 przegubowych elektryków. Nowy tabor po pandemii?
fpt/ I4016td, lic. CC BY-SA 4.0Autobus MPK Radom
Radomska komunikacja miejska funkcjonuje obecnie bez większych zmian w porównaniu z okresem sprzed pandemii. MPK nie musiało rezygnować z zawartych kontraktów i przygotowuje się do dalszych zakupów, a rozkłady jazdy po okresie cięć wróciły do normalności. Miasto zapewnia, że nie zamierza podnosić cen biletów ani redukować oferty.

– W radomskiej komunikacji miejskiej nie zostały wprowadzone ograniczenia w rozkładach jazdy w stosunku do okresu sprzed pandemii – mówi Dawid Puton, specjalista ds. kontaktów z mediami w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji w Radomiu. O ile jednak rzeczywiście takich cięć nie wprowadzono na stałe, miały one miejsce okresowo: w marcu, kwietniu, maju i grudniu 2020 r. w dni robocze autobusy kursowały tak, jak w soboty. W okresach prowadzenia nauczania zdalnego w szkołach zawieszona była poza tym jedna linia.

Sytuacja budżetowa nie zmusiła MPK do wycofania się z kontraktu taborowego

Równocześnie w okresie obowiązywania limitów dotyczących liczby pasażerów najbardziej obciążone kursy były dublowane, a w części przypadków organizator zamawiał obsługę taborem przegubowym zamiast standardowym. – Po powrocie młodzieży do szkół, we wrześniu i w październiku zeszłego roku, zwiększona została też częstotliwość obsługi niektórych linii – dodaje nasz rozmówca. Jednocześnie zapewnia, że nie ma obecnie planów ograniczania liczby realizowanych kursów.

Miasto nie zamierza też podnosić cen biletów. Sytuacja budżetowa miejskiego przewoźnika – MPK Radom – była zaś na tyle stabilna, że ten nie musiał rezygnować z realizacji umowy na zakup dziewięciu elektrycznych autobusów marki Solaris. Przedstawiciel samorządu nie wskazał też innych przykładów rezygnacji z istotnych inwestycji transportowych.

Kolejne elektryki mają być przegubowe

Polityka wymiany taboru na zeroemisyjny ma być zresztą kontynuowana. – MPK w Radomiu ubiega się w ramach instrumentu Zielony Transport Publiczny o zakup jedenastu sztuk autobusów przegubowych z napędem elektrycznym wraz z infrastrukturą ładującą – usłyszeliśmy w MZDiK. Miasto szacuje wartość zamówienia na ok. 34 mln zł.

Pandemia wymusiła natomiast pewne zmiany organizacyjne, w tym potencjalnie problematyczne dla pasażerów. – Zlikwidowana została sprzedaż biletów przez kierowców autobusów – informuje Dawid Puton. Okresowo rezygnowano także z użytkowania przycisków do indywidualnego otwierania drzwi, a poza tym wyznaczono strefy wydzielone wokół kabiny prowadzącego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MPK Radom rozstrzygnęło przetarg na leasing autobusów CNG

Komunikacja

MPK Radom rozstrzygnęło przetarg na leasing autobusów CNG

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2021

Radom zakończył eksploatację Neoplanów

Komunikacja

Radom zakończył eksploatację Neoplanów

Redakcja 22 marca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5