Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro na Bemowo z nowymi nazwami. Radni uchwalili nazwy stacji Bemowo i Ulrychów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-01-14 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro na Bemowo z nowymi nazwami. Radni uchwalili nazwy stacji Bemowo i Ulrychów
mat. UM WarszawaWizualizacja stacji C4 Bemowo
Na dzisiejszej czwartkowej sesji rady miasta będą głosowane nazwy dla dwóch budowanych stacji metra na odcinku zachodnim II linii metra, łączącym Wolę i Bemowo. Zgodnie z propozycjami mają one otrzymać nazwy odpowiednio Ulrychów (C5) i Bemowo (C4). Przed godz. 14:00 radni uchwalili nazwy bez głosów sprzeciwu.

Nadawanie nazw stacji metra – tak jak innych nazw miejskich – leży w kompetencji Rady Miasta, która nie raz w tej kwestii zaskakiwała. W sierpniu radni przyjęli nazwy dla trzech ostatnich stacji na odcinku wschodnim-północnym na Bródno, a teraz przyszła pora na budowany równolegle odcinek zachodni na Bemowo.

Do nadania są dwie nazwy. Jak wynika z uzasadnień, powinny one nawiązywać do „charakterystycznych nazw funkcjonujących w otoczeniu danej stacji albo wprost do nazwy dzielnicy/obszaru”. Ponadto powinny „zachowywać charakter jednoczłonowych nazw, łatwych do zapamiętania oraz stosowania w systemie pasażerskiej informacji wizualnej”. W przeszłości jednak nie zawsze tę zasadę dotrzymywano – radni proponowali inne, dłuższe nazwy, co widać zwłaszcza na centralnym odcinku II linii metra.

Na terenie Woli pod Górczewską, na wysokości skrzyżowania z Białowiejską, powstaje stacja C5, która początkowo znana była pod roboczą nazwą Wola Park, odnoszącą się do pobliskiego centrum handlowego. ZTM zaproponował dla niej nazwę Ulrychów w nawiązaniu do osiedla, w obrębie którego stacja się znajduje. Nazwa została zaopiniowana pozytywnie przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego i Radę Dzielnicy Wola.

Kolejna stacja C4 zlokalizowana jest pod Górczewską, po wschodniej stronie skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich. Wcześniej funkcjonowała pod roboczą nazwą Powstańców Śląskich – od ok. 6-kilometrowej arterii przecinającej dzielnicę. ZTM zaproponował dla niej nazwę Bemowo – w nawiązaniu do nazwy dzielnicy. Jak podkreślają urzędnicy, to pierwsza stacja na terenie tej dzielnicy po wjeździe od centrum. Pozytywne opinie zostały wydane przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego i Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego. Nazwie sprzeciwiła się natomiast Rada Dzielnicy Bemowo, która w zamian proponuje nazwę Bemowo-Ratusz. „Proponowana nazwa precyzyjnie oddaje lokalizację stacji metra, nie pozostawia pasażerom wątpliwości odnośnie lokalizacji stacji” – napisano w lakonicznej opinii dzielnicy.

Na odcinku zachodnim II linii metra, liczącym ok. 2 km, znajdą się dwie stacje. Budowa odcinka łączącego Bemowo i Wolę powinna zakończyć się w listopadzie 2021 r., ale prace opóźnił koronawirus. Wykonawca wystąpił o wydłużenie czasu realizacji o osiem miesięcy.

AKTUALIZACJA Godz. 13:45: Nazwy Bemowo i Ulrychów zostały przyjęte bez głosów sprzeciwu. Oznacza to koniec procedury nazywania stacji na budowanym właśnie odcinku zachodnim. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Radni uchwalili nazwy stacji metra Bemowo i Ulrychów

Przestrzeń

Radni uchwalili nazwy stacji metra Bemowo i Ulrychów

Witold Urbanowicz 14 stycznia 2021

Metro na Bemowo: Głowice tarcz trafiają na powierzchnię

Przestrzeń

Metro na Bemowo: Głowice tarcz trafiają na powierzchnię

Witold Urbanowicz 13 stycznia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5