Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Jaka komunikacja z Grodziska do Warszawy? Autobusy co 15 min.

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
30-05-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Jaka komunikacja z Grodziska do Warszawy? Autobusy co 15 min.
fot. Martyn JandułaPrzygotowania do komunikacji zastępczej z Warszawy do Grodziska
Po wakacjach rozpocznie się najcięższy okres dla pasażerów w związku z podróżami na trasie pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą. PLK rozpoczną wtedy modernizację linii kolejowej nr 447. Właśnie do tego momentu przygotowują się Koleje Mazowieckie oraz Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, by zaoferować pasażerom rozsądną alternatywę.

Organizacja została opracowana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie oraz Koleje Mazowieckie we współpracy z Polskimi Liniami Kolejowymi. Każda ze spółek odpowiada za zorganizowanie komunikacji zastępczej dla innej części linii kolejowej. Wszystko po to, żeby kolejarze już od września mogli przystąpić do modernizacji trasy z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego, co ponosi za sobą konieczność jej zamknięcia na 12 miesięcy.

Na trzon zastępczej komunikacji składać się będzie pięć autobusowych linii dedykowanych mieszkańcom Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Milanówka, Brwinowa i Piastowa. Połączenia zapewniają nie tylko przejazd do Warszawy, ale także umożliwiają komunikację między miastami leżącymi wzdłuż linii kolejowej.

Najmniej utrudnienia odczują mieszkańcy warszawskich dzielnic Warszawa Ursus i Warszawa Włochy. Tutaj ZTM planuje po prostu wzmocnienie linii nr 517 i 127 o ok. 20 dodatkowych pojazdów. Ostateczny wybór tras i linii przewidzianych do wzmocnienia będzie jednak uzależniony od dostępności infrastruktury drogowej w trakcie modernizacji infrastruktury kolejowej, mowa tutaj o ul. Świerszcza, ul. Traktorzystów czy ul. Cierlickiej. Stosowne ustalenia w tym zakresie podejmowane będą jeszcze w czerwcu.

Linia ZG do Grodziska Mazowieckiego

Ofertę głównie dla dalszych miast, czyli Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Podkowy Leśnej oraz Brwinowa przygotowują Koleje Mazowieckie. Przewoźnik liczy na to, że uda utrzymać się ok. 5 kursów pociągów na godzinę i zapewnić tym samym sprawny dojazd mieszkańców do pracy i domu. Pierwszą najważniejszą linią, która powstanie na czas zamknięcia linii 447 jest linia ZG.

 
Mat. PKP PLK

– Jest ona dedykowana do obsługi zarówno ruchu lokalnego pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, które będą pomijane przez pociągi, jak i do przewozu podróżnych do Warszawy Zachodniej – mówi Rafał Czarnecki z Kolei Mazowieckich.

Według planów linię mają obsługiwać autobusy 12-metrowe, zaś ich przejazd ma się odbywać w pobliżu przystanków kolejowych. W dni robocze częstotliwość tej linii ma wynosić 15 minut, z kolei w dni świąteczne – co 30 minut. Minimalny czas przejazdu z Grodziska Mazowieckiego do Dworca Zachodniego ma wynieść 74 min., z kolei maksymalnie podróż może potrwać do 89 minut.

– Skupiliśmy się na tym, żeby komunikacja zastępcza odpowiadała na potrzeby poszczególnych miast i jednocześnie łączyła je ze sobą. Oparliśmy ją o układ drogowy ciągu Alej Jerozolimskich i drogi wojewódzkiej 719, ze względu na to, że przebieg innych dróg wprowadzających ruch do Warszawy po północnej stronie torów jest w tym okresie ograniczony ze względu na trwającą budowę metra – mówi Marek Chmurski z ZTM.

Linia ZM pomiędzy Milanówkiem a Grodziskiem

W związku z faktem, że z Grodziska Mazowieckiego mają zostać utrzymane połączenia kolejowe, kolejne rozwiązanie pozwoli dowieźć mieszkańców Milanówka do pociągów w Grodzisku. Linia ZM będzie wahadłowo kursować w dni robocze w porach szczytu przewozowego co 15 minut. Połączenie umożliwi przesiadkę z autobusu do pociągu w Grodzisku Mazowieckim. Tutaj również trasę obsługiwać będą autobusy 12-metrowe.

Czas przejazdu z Milanówka do Grodziska Mazowieckiego. Ma wynieść od 12 do 15 minut. Czas przejazdu linią ZM do Dworca Zachodniego to z kolei 30-45 minut. Ten sam dystans, lecz pokonywany przy pomocy linii ZG to zaś od 62 do 75 minut.

 
Mat. PKP PLK

Linia ZB z Brwinowa do Warszawy

Kolejna linia dedykowana jest mieszkańcom Brwinowa. Ma mieć ona charakter przyspieszony, dzięki temu, że w godzinach popołudniowych w dni robocze co drugi kurs w kierunku Brwinowa będzie kierowany na drogę S2 i autostradę A2. Kursy w dni robocze zaplanowano co 10 minut w szczycie przewozowym, w godzinach pozaszczytowych w dni robocze – co 15 minut, a w dni wolne od pracy – co 30 minut. Tutaj również trasę obsługiwać będą autobusy 12-metrowe.

Czas przejazdu z Dworca Zachodniego do Brwinowa to od 34 do 45 min – trasą podstawową.


Mat. PKP PLK (na schemacie jest drobny błąd - wariant popołudniowy w rzeczywistości musi prowadzić przez węzeł Opacz – przyp. RK)

Linia ZP z Pruszkowa do Warszawy


Za komunikację zastępczą do Pruszkowa i Piastowa odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego. Trwa wciąż przetarg na organizatora przewozów. Od niego zależy, z jaką częstotliwością pojadą autobusy, gdyż postepowanie przetargowe zawiera wariant w postaci autobusów 12-metrowych lub 18-metrowych. Kursy w dni robocze w szczycie przewozowym mogłyby się odbywać co 8 minut w przypadku autobusów przegubowych, a w godzinach pozaszczytowych i w dni wolne od pracy – co 15 minut. W przypadku realizacji kursów autobusami 12-metrowymi częstotliwość w szczycie przewozowym będzie zwiększona.

Warto zwrócić uwagę, że z przyczyn technicznych infrastruktury, tylko na trasie do Pruszkowa jest możliwość zapewnienia podróżnym autobusów przegubowych. Przejazd z Pruszkowa do Dworca Zachodniego w Warszawie zajmie od 33 do 39 minut.

 
Mat. PKP PLK

Piastów z linią 717

W Przypadku Piastowa, wzmocniona zostanie istniejąca linia 717 do Warszawy. W szczycie przewozowym autobusy będą odjeżdżały co 10 minut. W godzinach pozaszczytowych i w dni wolne od pracy – co 15 minut. Pasażerowie będą korzystać z 18- i 12-metrowych autobusów.

Czas przejazdu z Piastowa do Dworca Zachodniego wyniesie od 28 do 33 min.

Warszawa Aleje Jerozolimskie węzłem przesiadkowym

Koncepcja komunikacji zastępczej zakłada sprawny węzeł przesiadkowy w okolicy przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie. Ma to umożliwić sprawne przesiadki z autobusów zastępczych do pociągów SKM, KM i WKD. Co więcej, ZTM chce zapewnić atrakcyjną częstotliwość połączeń SKM w stronę Warszawy Zachodniej.

– Być może uda nam się wydłużyć kursy linii S1, które nie dotrą do Pruszkowa, do Służewca, żeby zaoferować większą liczbę pociągów z Al. Jerozolimskich. To pozwoli trochę uniknąć korków w tej części miasta – mówi Marek Chmurski z ZTM.

Przebudowana linia kolejowa między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim to przebudowa 6 stacji i przystanków, budowa nowego przystanku w Parzniewie, modernizacja 22 kilometrów linii kolejowej, montaż 15 nowych rozjazdów, przebudowa 7 mostów i wiaduktów, przebudowa 5 i budowa 2 nowych przejść podziemnych oraz budowa 1 tunelu drogowego w Pruszkowie. Koszt całej inwestycji na linii Grodzisk Mazowiecki – Warszawa wynosi 285 milionów złotych.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Konopiska. Czy autobus można zastąpić samochodem osobowym?

Komunikacja

MPK Nowy Sącz uruchomi… zastępcze pociągi zamiast autobusu

Komunikacja

Kolejna linia zastępcza do Pruszkowa

Komunikacja

Kolejna linia zastępcza do Pruszkowa

Redakcja 16 października 2017

Brwinów. Autobusy komunikacji zastępczej pojadą autostradą

Komunikacja

Linia grodziska. ZTM skierował dodatkowe autobusy

Komunikacja

Linia grodziska. ZTM skierował dodatkowe autobusy

jd/inf. pras. 05 września 2017

Zobacz również:

Konopiska. Czy autobus można zastąpić samochodem osobowym?

Komunikacja

MPK Nowy Sącz uruchomi… zastępcze pociągi zamiast autobusu

Komunikacja

Kolejna linia zastępcza do Pruszkowa

Komunikacja

Kolejna linia zastępcza do Pruszkowa

Redakcja 16 października 2017

Brwinów. Autobusy komunikacji zastępczej pojadą autostradą

Komunikacja

Linia grodziska. ZTM skierował dodatkowe autobusy

Komunikacja

Linia grodziska. ZTM skierował dodatkowe autobusy

jd/inf. pras. 05 września 2017

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5