Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Przetarg na pociągi metra. Biegły ocenił ofertę Skody

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-11-14 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Przetarg na pociągi metra. Biegły ocenił ofertę Skody
Zmodernizowane przez Skodę pociągi rosyjskie serii 81fot. Skoda
W czerwcu Skoda wygrała ogłoszony przetarg Metra Warszawskiego na dostawy do 45 nowych pociągów. Postępowanie pozostaje w zawieszeniu. Konkurenci mieli duże zastrzeżenia co do oferty Skody. Biegły, powołany przez Krajową Izbę Odwoławczą, ocenił zwycięską ofertę Skody pod kątem zużycia energii i utrzymania pojazdu. Dziś KIO wyjaśniała z producentami pociągów wątpliwości co do treści i elementów zawartych w części niejawnej postępowania.

Przetarg na dostawy do 45 nowych pociągów metra ruszył w maju 2017 r. W zamówieniu podstawowym przewidziano dostawy 37 pociągów, natomiast opcja – dalszych ośmiu pojazdów. W czerwcu 2018 r. Metro Warszawskie – po wcześniejszych długich przepychankach producentów ws. odtajnienia ofert – wskazało Skodę jako zwycięzcę postępowania. Czeski producent zaoferował 1,308 mld zł netto, pokonując cztery inne firmy.

Od wyniku odwołali się niemal wszyscy producenci pojazdów. Alstom oraz konsorcjum Siemens i Newag w swoich pismach podważali okresy międzyprzeglądowe w dwóch najlepiej ocenionych ofertach, złożonych przez Skodę oraz Stadlera. Jak podkreślali, są one nierealne i niespotykane, a ich wysokość została ustawiona na takim poziomie, by zdobyć wyłącznie jak największą liczbę punktów. Siemens i Newag mieli też poważne zastrzeżenia odnośnie do zużycia energii względem zadeklarowanej masy pojazdów w ofertach Skody, Stadlera, jak i Alstomu. Szczegółowo zarzuty opisaliśmy tutaj.

Również Stadler domagał się wykluczenia Skody, wskazując na niezgodny ze specyfikacją zamówienia cykl przeglądowo-naprawczy, który uniemożliwia właściwą, bezpieczną i bezawaryjną eksploatację. Stadler miał również zastrzeżenia do poprawienia cen za zestaw części zamiennych czy oprogramowania w ofercie Skody. Odwołać się postanowiła również Skoda, która domagała się wyrzucenia innych uczestników postępowania, podkreślając, że zaoferowali oni… niemożliwe do spełnienia parametry zużycia energii i okresów międzyprzeglądowych (choć sama ich w tych wartościach przebiła). Więcej o tych zastrzeżeniach piszemy tutaj.

Ostatecznie Krajowa Izba Odwoławcza zdecydowała w lipcu o powołaniu biegłego w zakresie zużycia energii i utrzymania pojazdu. Biegły zakończył już swoją pracę. Jak tłumaczy rzecznik Metra Anna Bartoń, sporządził dwie opinie: dotyczącą zużycia energii elektrycznej oraz dotyczącą cyklu przeglądowego. "Obie składają się z części jawnej i niejawnej. Na dzisiejszym posiedzeniu Izba wyjaśniała z producentami pociągów wątpliwości co do treści i elementów zawartych w części niejawnej" – wyjaśnia. "Kolejny termin z udziałem biegłego wyznaczony jest na 21 listopada" – dodaje.

Nie jest to pierwszy przetarg taborowy w Warszawie, w którym powoływany jest biegły. Podobnie było w postępowaniu Tramwajów Warszawskich. Konkurenci postępowania zarzucali Skodzie, która zdobyła największą liczbę punktów, zaoferowanie nierealnych parametrów w zakresie zużycia energii. Biegły, powołany przez KIO, przychylił się do tych zastrzeżeń, co w efekcie doprowadziło do wykluczenia Skody z postępowania.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5