Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Przed Pałacem Kultury powstanie plac z podziemnym parkingiem

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-09-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Przed Pałacem Kultury powstanie plac z podziemnym parkingiem
fot. Hiuppo, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commonsPlac Defilad w 2007 r. - z istniejącymi jeszcze wtedy halami targowymi, fot. Hiuppo, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Pierwszy krok do przeobrażeń i uporządkowania przestrzeni w centrum Warszawy. W rejonie placu Defilad ma powstać centralny plac miasta z podziemnym parkingiem. Ogłoszono właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i przetargowej.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przetargowej dla budowy placu miejskiego przed Pałacem Kultury i Nauki wraz z parkingiem podziemnym i zbiorczym kanałem dla instalacji technicznych. To szansa na uporządkowanie placu Defilad, służącego obecnie głównie jako parking i dworzec autobusów prywatnych.

Zmiany w centrum Warszawy


Zamówienie wchodzi w skład projektu pod nazwą „Zagospodarowanie Nowego Centrum Warszawy”. – Jego celem jest poddanie kwartału ograniczonego ulicami Nowy Świat –Aleje Jerozolimskie – Marszałkowska – Królewska wraz z przyległościami (np. plac Defilad) procesowi odnowy – by przestrzeń była bardziej przyjazna dla mieszkańców, w tym pieszych, a także by zwiększyć atrakcyjność użytkową i usługową – mówi portalowi Transport-publiczny.pl Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Elementem i efektem zagospodarowania „przyległości” jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej – nowy projekt z wizualizacjami ma zostać przedstawiony w najbliższych dniach. Kolejnym elementem są właśnie kanał techniczny i plac centralny z podziemnym parkingiem w rejonie obecnego placu Defilad, a ostatnim – zagospodarowanie pierzei od strony Alej Jerozolimskich, nad tunelem średnicowym, w rejonie Dworca Śródmieście. – Po wielu latach sporów przygotowujemy porozumienie z PKP SA ws. uregulowania statusu działek – by zabezpieczyć prawa kolei i odblokować inwestycyjnie ten teren – wyjaśnia Jóźwiak.

Jaki nowy plac


Wizja nowego placu centralnego, znajdującego się po wschodniej stronie Pałacu Kultury i Nauki, zostanie zaprezentowana wraz z wizualizacjami MSN. Wiceprezydent zdradza nam jednak szczegóły. – Plac będzie wyrównany względem poziomu ulicy Marszałkowskiej. Uskok zostanie przesunięty pod Pałac Kultury i Nauki – mówi Jarosław Jóźwiak. Jak dodaje, oznacza to, że dotychczasowa trybuna honorowa z czasów PRL-owskich defilad zniknie. – Plac jest przewidziany na duże imprezy masowe, nie będzie to więc zielony skwer. Powinien grać kostką czy oświetleniem – wyjaśnia wiceprezydent Jóźwiak. Zgodnie z dokumentacją przetargową w centralnej części placu przewidziano zespół fontann. Plac oczywiście będzie wpisywał się w plan zagospodarowania przestrzennego.


fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons

Zamówienie podzielone jest na etapy. W pierwszym, w ciągu 150 dni od zawarcia umowy, zostanie opracowany projekt koncepcyjny. Drugi natomiast zakłada przygotowanie dokumentacji projektowej i projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. Wykonawca będzie miał na to 300-340 dni. Trzeci dotyczy natomiast dokumentacji projektowej i przetargowej placu miejskiego i parkingu, które powinny powstać w ciągu 530-570 dni od zawarcia umowy. Do zadań wykonawcy będzie należało uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń. Wyłoniony podmiot będzie też pełnił nadzór autorski – w przypadku etapu II do połowy grudnia 2019 r., a w przypadku etapu III – do połowy grudnia 2020 r.

Termin składania wniosków o udział w postępowaniu mija 26 października. O wyborze zadecydują cena (90%) oraz termin wykonania dokumentacji projektowej i przetargowej (po 5% na etap II i III).Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5