Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pruszków zawiesił rozmowy o ruchu po łącznicy PKP – WKD. „Przez koronawirus”

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-09-21 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pruszków zawiesił rozmowy o ruchu po łącznicy PKP – WKD. „Przez koronawirus”
fot. Kasper FiszerPociąg na stacji Pruszków
W najbliższym czasie nie zostaną uruchomione przewoz pasażerskie po łącznicy kolejowej Pruszków – Komorów. Oczekiwana inwestycja znacznie poprawiłaby dostępność kolei dla mieszkańców Pruszkowa, którzy najczęściej muszą dochodzić na stację PKP lub WKD pieszo – nawet ok. półtora kilometra. Miasto zawiesiło prace w tej sprawie, tłumacząc to troską o zdrowie pruszkowian.

Od lat rozważana jest możliwość obsługi pasażerskiej niewykorzystywanej łącznicy kolejowej w Pruszkowie, która spina stację Pruszków z linią Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Miałoby to nie tylko połączyć dwa systemy transportowe, ale i przede wszystkim przybliżyć kolej do największych generatorów ruchu. Obie linie – zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe 447 i „wukadka” – przebiegają bowiem w sporym oddaleniu od najważniejszych osiedli największego z miast aglomeracji warszawskiej poza samą stolicą.

Gazowy szynobus zamiast elektryfikacji

Łącznica nr 512, która rozpoczyna się na pruszkowskiej stacji PKP, biegnie do Komorowa. Ma ok. 3 km długości i pozostaje niezelektryfikowana. Otwarta w okresie PRL krótka trasa nie jest czynna również w ruchu towarowym. Jedyne istniejące połączenie pomiędzy sieciami WKD i PKP tylko bardzo sporadycznie służy pierwszemu z zarządców do transportu materiałów budowlanych czy taboru. Jej wykorzystanie w obsłudze pasażerskiej wymagałoby remontu i budowy przynajmniej jednego nowego przystanku kolejowego.

Koncepcja prowadzenia ruchu po łącznicy nigdy nie doczekała się konkretyzacji, ale w zeszłym roku prezydent Pruszkowa mówił o osiągnięciu przełomu w tej sprawie. Zapowiadał prowadzenie rozmów ze spółką WKD. Według wstępnych założeń prezentowanych w lokalnej prasie pomiędzy Pruszkowem a Komorowem miałby kursować szynobus zasilany gazem, a na trasie wybudowane zostałyby dwa przystanki. (Przeczytaj alternatywną propozycję wykorzystania tej linii autorstwa jednego z naszych dziennikarzy).

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo przerwano... rozmowy koncepcyjne

Wiemy już jednak, że w najbliższym czasie do niezbędnych prac infrastrukturalnych i rozpoczęcia obsługi nie dojdzie. – W obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Pruszkowa, w chwili obecnej rozmowy dotyczące ewentualnego uruchomienia nowego połączenia zostały odsunięte w czasie – powiedział nam bowiem Paweł Makuch, prezydent miasta Pruszkowa. – Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli wrócić do tematu – dodał.

Inwestycja, która znacznie poprawiłaby sytuację komunikacyjną mieszkańców Pruszkowa i pozwoliła wielu z nich na dotarcie z domu do centrum stolicy nawet w ok. 30 minut, wciąż pozostaje więc w sferze nieuszczegółowionych koncepcji. Przerwanie prac opóźniło, jak się wydaje, realizację tego planu o co najmniej rok. Konkretny horyzont czasowy nadal jest jednak nieokreślony.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD: Wszystkie biletomaty stacjonarne już zamontowane

Komunikacja

WKD: Wszystkie biletomaty stacjonarne już zamontowane

Roman Czubiński 28 sierpnia 2020

WKD wybrała inżyniera kontraktu dla drugiego toru do Grodziska

Przestrzeń

WKD wybrała inżyniera kontraktu dla drugiego toru do Grodziska

Witold Urbanowicz 26 sierpnia 2020

WKD rozpoczęła montaż nowych biletomatów na peronach

Mobilność

WKD rozpoczęła montaż nowych biletomatów na peronach

Magdalena Romanowska 10 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5