Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pruszcz Gdański stawia na komunikację. Będzie linia wewnętrzna

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-10-07 16:08
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pruszcz Gdański stawia na komunikację. Będzie linia wewnętrzna
fot. Hellraiser4, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Pruszcz Gdański zapowiada duże zmiany w komunikacji autobusowej. Po pierwsze zwiększy się liczba połączeń z Gdańskiem, a ponadto miasto uruchomi własną, wewnętrzną linię autobusową.

Poprawa komunikacji w mieście była od lat jednym z głównych postulatów podnoszonych przez mieszkańców. Wewnętrzna linia autobusowa oraz dodatkowe połączenia z Gdańskiem zostały nawet zgłoszone do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego – nie mogły być jednak w nim ujęte z uwagi na wieloletni charakter (z budżetu obywatelskiego są finansowane inwestycje, które da się przeprowadzić w ciągu jednego roku).

Ostatecznie jednak władze miasta, silnie powiązanego z Gdańskiem, postanowiło podjąć działania na rzecz poprawy komunikacji. – Problem leżał od zawsze w zbyt małej liczbie tak zwanych „wozokilometrów”, które przydzielane były przez gdański ZTM. Po miesiącach negocjacji ZTM zgodził się na przyznanie nam dodatkowego limitu, za który będziemy musieli jednak dodatkowo zapłacić. To umożliwi zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów na trasie Pruszcz-Gdańsk i Gdańsk-Pruszcz – wyjaśniał przed miesiącem Stefan Skonieczny, przewodniczący rady miejskiej w Pruszczu Gdańskim. Plany obejmują zwiększenie kursów na linii 205 (z zajazdem na rondo Kaszubskie), 207 (rano i po południu), 200 (z rozważeniem skierowania linii ze wschodniej części miasta przez obwodnicę). Dodatkowy kurs ma się pojawić także na linii N5.

Pruszcz Gdański chce też poprawić komunikację w obrębie miasta. – Propozycja rozkładu nowej linii to wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców, którzy w ten sposób będą mieli możliwość łatwiejszego dotarcia do szkół, przedszkoli, czy zakładów pracy – mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.
– Uważamy, że czas nie opierać wewnętrznej komunikacji miejskiej tylko o ZTM. Postanowiliśmy, że od początku nowego roku powstanie niezależna linia wewnątrzmiejska. Dzięki niej można będzie dojechać z Komarowa, przez Powstańców Warszawy, Gałczyńskiego, Kasprowicza, Obrońców Westerplatte, Chopina, Dworcową, Łukasiewicza, Batalionów Chłopskich, Grunwaldzką, Obrońców Wybrzeża, Raciborskiego, Wojska Polskiego, Chopina i Skalskiego – mówi Małgorzata Czarnecka-Szafrańska, przewodnicząca komisji gospodarki komunalnej. – To pierwsza propozycja trasy, którą będziemy chcieli, przed ogłoszeniem przetargu, konsultować z mieszkańcami. Nowa linia ma ułatwić dotarcie do centrum miasta, cmentarzy, oraz węzłów przesiadkowych i PKP – zaznacza Czarnecka-Szafrańska.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała taryfa i czy w ogóle pasażerowie będą musieli płacić za bilet. Na razie samorząd konsultuje rozkład linii. –Długość kursu wynosi około 18 km. Zakładamy, że linia funkcjonowałaby codziennie przez 16 godzin z częstotliwością co 60 minut – mówi Janusz Wróbel, burmistrz. Kursy będą skoordynowane z przyjazdami i odjazdami SKM.

Wszystkie gospodarstwa domowe otrzymają kartę z rozkładem linii. Uwagi będzie można zgłaszać od 13 do 24 października br.


mat. prasowe

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lepszy jeden przewoźnik w mieście, czy wielu?

Komunikacja

Lepszy jeden przewoźnik w mieście, czy wielu?

Jakub Dybalski 15 września 2014

Prezes MPK Inowrocław: Chcielibyśmy być w BiT

Komunikacja

Prezes MPK Inowrocław: Chcielibyśmy być w BiT

Jakub Dybalski 12 sierpnia 2014

Sto lat elektrycznej sygnalizacji świetlnej

Komunikacja

Sto lat elektrycznej sygnalizacji świetlnej

Jakub Dybalski 07 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5