Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Projekt Helsinki – miasto coraz bardziej funkcjonalne

Dalej Wstecz
Autor:

Olga Plesińska

Data publikacji:
2016-08-02 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Projekt Helsinki – miasto coraz bardziej funkcjonalne
Helsinkifot. Otso Kivekas, lic. CC BY-SA 3.0
Helsinki, jako jedno z pierwszych miast na świecie, stworzyło funkcję „Naczelnego Projektanta” (CDO – Chief Design Officer), którego zadaniem będzie praktyczne zastosowanie wiedzy w zakresie projektowania miejskiego i popularyzacja eksperymentalnych rozwiązań. Konkurs na stanowisko CDO wygrała architekt Anne Stenros.

– Miasto jest dla ludzi, którzy w nim mieszkają Być może to oczywiste, jednak mimo wszystko pragniemy to podkreślać na każdym kroku. CDO ma być miejską wizjonerką, kreatywnie myślącą projektantką, której podstawowym punktem odniesienia są właśnie użytkownicy przestrzeni – mówi Tiina-Kaisa Laakso-Liukkonen, menedżerka projektu Helsinki Lab, który przechodzi w ręce CDO i jej zespołu. Helsinki Lab skupiają się na tworzeniu zrównoważonego, dobrego do życia miasta, poprzez budowanie interakcji z mieszkańcami, odpowiadanie na potrzeby konkretnych grup ludzi oraz wprowadzanie innowacyjnych, eksperymentalnych rozwiązań. Idea projektu wpisuje się w trzy podstawowe płaszczyzny działania CDO: profesjonalne projektowanie, budowanie marki miasta, tworzenie wizji na przyszłość.

– Działania przestrzenne o charakterze eksperymentalnym i innowacyjnym, bo tak rozumiem zakres działalności helsińskiego CDO, są niezwykle ważne w każdym mieście, bo otwierają nowe możliwości działania, czasem prowadząc do nieoczekiwanego rozwiązywania długotrwałych problemów, a w szczególnie korzystnych przypadkach stając się atrakcją czy wręcz symbolem danego ośrodka. Helsinki, czy w ogóle fińska gospodarka, są świetnym przykładem korzyści płynących ze wspierania tak rozumianej „experimentation culture” – komentuje Wojciech Wagner, kierownik warszawskiego Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej.

Eksperci dla miasta

Anne Stenros współpracować będzie z dwoma ekspertami w zakresie inkluzyjnej polityki miejskiej oraz wizualnej strony projektów. Wsparcia w realizacji celów udzieli im kilkunastoosobowy zespół. Funkcja CDO ma na celu także kreowanie wizerunku Helsinek jako designerskiego miasta oraz rozwój międzynarodowej sieci skupiającej się na zagadnieniach miejskiego projektowania.

– Projekt Lab z pewnością nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów miasta w ciągu trzech lat. Jednak mamy nadzieję, że wniesie nowy punkt widzenia, sprawi, że miejska przestrzeń będzie nadążać za potrzebami rosnącej populacji mieszkańców. Chcemy tworzyć praktyczne rozwiązania, które będą użyteczne w codziennym życiu – mówi Laakso-Liukkonen. Helsinki chcą być miastem funkcjonalnym, przyjaznym dla wszystkich użytkowników – mieszkańców, przedsiębiorców, turystów. Zadaniem projektu Lab jest również zawiązanie i koordynacja współpracy między miejskimi organizacjami, a partnerami biznesowymi.

Funkcja CDO przydałaby się w Polsce?

Zdaniem Wojciecha Wagnera Helsinki to jedno z najlepiej zarządzanych miast na świecie. Stworzenie specjalnej jednostki w obszarze projektowania należy zatem odczytywać jako wyraz wysokiego poziomu kultury organizacyjnej administracji miasta, w którym każde zagadnienie rozwojowe podlega profesjonalnej analizie eksperckiej i prowadzona jest wobec niego określona polityka.

– Oznacza to niewątpliwie, że tego typu działanie przydałoby się także w miastach polskich, w których innowacje przestrzenne, niezależnie od bardziej lub mniej pozytywnego stosunku władz, pozostawia się często czynnikom zewnętrznym, bądź wdraża się sprawdzone już rozwiązania z ośrodków zachodnioeuropejskich. Nie jest to jednak przypadkiem, bowiem im dalej posuwamy specjalizację i profesjonalizację administracji, tym większego budżetu i dobrze wynagradzanych zasobów kadrowych będzie ona wymagać – wskazuje.

– Kiedy więc krytykujemy polskie samorządy miejskie za nieradzenie sobie z podstawowymi problemami i brak wizji, czy koordynacji działań w różnych obszarach, to koniecznie pamiętajmy, że w 600-tysięcznych Helsinkach urząd miasta zatrudnia 40 tysięcy pracowników, podczas gdy np. w 3-krotnie większej Warszawie pracuje niecałe 9 tysięcy. Urząd miasta Warszawa jest zresztą regularnie krytykowany jako największy w Polsce „moloch” urzędniczy. Nie da się ukryć, że różnice te mają bardzo istotne przełożenie na skalę i możliwości interwencji samorządów w procesy rozwojowe zarządzanych przez siebie obszarów – komentuje Wojciech Wagner.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
High Line - od Alei Śmierci do modnej okolicy

Przestrzeń

High Line - od Alei Śmierci do modnej okolicy

Marcin Żywiałkowski 04 kwietnia 2016

Warszawa. Skanska zbuduje bulwary. Z plażą i amfiteatrem

Przestrzeń

Warszawa. Skanska zbuduje bulwary. Z plażą i amfiteatrem

jd/inf. pras. 21 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5