Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Prezydent podpisał ustawę ws. pierwszeństwa pieszych. Zmiany od czerwca

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-03-08 13:14
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prezydent podpisał ustawę ws. pierwszeństwa pieszych. Zmiany od czerwca
fot. WU
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja wprowadza zmiany w zakresie przejść dla pieszych. Pierwszeństwo otrzymają piesi wchodzący na pasy. W ramach zmian ujednolicone zostaną też limity prędkości w ciągu dnia i nocy w terenie zabudowanym, a także ustanowiona zostanie bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu.

Jak poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta, w piątek 5 marca 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dn. 25 lutego 2021 r. o zmianach w prawie o ruchu drogowym. Głównym celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa pieszych na pasach. Nowelizacja ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r.

Zgodnie z regulacjami pierwszeństwo otrzyma także pieszy wchodzący na pasy, a nie tylko – jak dotychczas – pieszy znajdujący się na pasach. Wprowadzono jednak wyjątek: rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście nie dotyczy tramwajów. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do pasów, będą zobowiązani zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, by nie narażać pieszych na niebezpieczeństwo.

Również na pieszym wchodzącym na przejście będzie spoczywać obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Zgodnie z przepisami piesi na pasach nie będą mogli korzystać z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń zmniejszających percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Pozostałe zmiany dotyczą ujednolicenia dopuszczalnej prędkości w strefie zabudowanej. Będzie ona wynosić 50 km/h niezależnie od pory dnia (wcześniej, w godz. 23-5, była ona podwyższona do 60 km/h). Ustawa wprowadza też obowiązek zachowania odpowiedniego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp ten – wyrażony w metrach – powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Sejm przyjął zmiany ws. pierwszeństwa na pasach dla pieszych

Prawo & Finanse

Sejm przyjął zmiany ws. pierwszeństwa na pasach dla pieszych

Redakcja 22 stycznia 2021

Pierwszeństwo dla pieszych? Nie przed wyborami

Prawo & Finanse

Pierwszeństwo dla pieszych? Nie przed wyborami

Roman Czubiński 23 czerwca 2020

Piesi z pierwszeństwem na pasach, ale nie przed tramwajem

Prawo & Finanse

Piesi z pierwszeństwem na pasach, ale nie przed tramwajem

Witold Urbanowicz 05 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5