Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Prawie pół miliarda złotych na inwestycje w MPK Wrocław

Dalej Wstecz
Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-07-09 14:34
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
MPK Wrocław

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prawie pół miliarda złotych na inwestycje w MPK Wrocław
fot. MPK
Wrocławski przewoźnik uzyskał długoterminowe finansowanie w wysokości blisko pół miliarda złotych. Cała kwota przeznaczona zostanie na realizację szerokiego planu inwestycyjnego.

Jak podkreśla MPK w komunikacie pozytywna decyzja dwóch komitetów kredytowych – Banków Pekao SA oraz PKO BP – zapewniła MPK finansowanie zwrotne w wysokości 457,1 mln złotych na realizację programu inwestycyjnego realizowanego w latach 2021-2025.

– Komunikacja miejska jest priorytetem dla prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Od początku jego kadencji pojawiło się we Wrocławiu 200 nowych autobusów, podpisaliśmy umowę na 46 nowych tramwajów, a 42 tramwaje poszły do modernizacji. To także 80 milionów rocznie na TORYwolucję, czyli program radykalnej poprawy stanu wrocławskich torowisk – wylicza Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. – Cieszę się, że jesteśmy wiarygodnym i ważnym partnerem dla instytucji bankowych. Teraz, dzięki zapewnieniu finansowania zewnętrznego, możemy realizować kolejne ambitne zadania inwestycyjne, takie jak np. modernizacja naszych zajezdni tramwajowych, czy zakup kolejnych nowych tramwajów – dodaje.

Pieniądze o których mowa, będą pochodziły z emisji obligacji. MPK zainwestuje je w całości w poprawę jakości komunikacji miejskiej i nie zostaną one wydane na bieżące funkcjonowanie spółki. Dzięki tym środkom MPK sfinansuje m.in.:
• zakup dodatkowych 21 klimatyzowanych i niskopodłogowych Moderusów Gamma (tramwaje kupione w ramach umowy z września 2020 roku na 25 sztuk z opcją dokupienia 21 kolejnych wagonów),
• trwającą modernizację Protramów 205 WrAs i Skód 16T,
• modernizację dwóch zajezdni tramwajowych – Borek i Ołbin – tak aby mogły pomieścić większą liczbę wagonów,
• remonty stacji prostownikowych,
• przyszły zakup nowych tramwajów, które mają zastąpić najstarsze wagony typu 105N/NWr.
MPK podkreśla, że inwestycje są konieczne, żeby poprawić standardu komunikacji miejskiej poprzez poprawę infrastruktury torowej, zakup nowych pojazdów oraz modernizację zajezdni.

Finansowanie zwrotne jest dość często wykorzystywaną formą pozyskiwania pieniędzy na inwestycje wśród spółek kapitałowych (takich jak MPK Wrocław). Wieloletnie finansowanie ze strony banków świadczy o ich pozytywnym odbiorze obecnej i przyszłej kondycji finansowej wrocławskiego przewoźnika.

- Oznacza to również, że instytucje finansowe w trakcie szczegółowej oceny sytuacji finansowej spółki MPK Wrocław korzystnie oceniły jej zdolność i wiarygodność kredytową – ocenia Remigiusz Arendarski, dyrektor finansowy MPK Wrocław. I dodaje: - Warto podkreślić, że mieliśmy możliwość skorzystania z różnych form finansowania zewnętrznego np. poprzez kredyt czy emisję obligacji. Z uwagi, że już wcześniej stosowaliśmy emisję obligacji wybraliśmy to rozwiązanie. Pozwala nam ono dogodnie dostosować terminy wykupu obligacji do możliwości finansowych spółki – wyjaśnia Arendarski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5