Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Praska kolejka Petrin doczeka się nowych wagonów

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-10-18 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Praska kolejka Petrin doczeka się nowych wagonów
fot. DPP
Firma DPP, która odpowiada za transport publiczny w Pradze, ogłosiła przetarg na modernizację kolei linowo-terenowej Petrin, która jest jedną z symboli czeskiej stolicy. Zadanie polega na zaprojektowaniu dwóch nowych wagonów kolejki, które kursują po całej trasie. Oferty w konkursie można składać do 1 listopada tego roku, a wyniki zostaną ogłoszone wiosną przyszłego roku. Zamawiający chce, aby pierwsi pasażerowie skorzystali z kolejki z końcem 2023 roku.

Kolej linowo-terenowa Petrin, która jest jedną z ikon Pragi, doczeka się kolejnej wersji. Firma DPP, odpowiedzialna za transport publiczny w czeskiej stolicy ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt dwóch wagonów kolejki, które zapewniają obsługę trasy. Swoje propozycje można składać do 1 listopada tego roku, a wyniki poznamy wiosną 2022 roku. Zamawiający szacuje, że nowe wagony zabiorą pasażerów z końcem 2023 roku.

Wg wytycznych nowe wagony mają być ponadczasowe i muszą wpisywać się w historyczny klimat miejsca, w jakim przyjdzie im kursować. Ponadto muszą zabierać na swój pokład 120 pasażerów, a konkurs obejmuje projekt zarówno wnętrza, jak i zewnętrznego wyglądu wagonów. Na realizację zadania DPP przeznaczyło 1,5 mln koron czeskich.

– Na świecie jest niewiele środków transportu, z których pasażer miałby tak ekskluzywny widok, jak z kolejki Petrin. Jej frekwencja przewyższa nawet Zamek Praski. Kolejka linowo-terenowa do Petřína jest ikoną turystyczną i transportową Pragi, zasługuje na wyjątkowy i ponadczasowy design. Według niego DPP będzie produkować nowe wagony w ramach kontraktu publicznego, które będą mogły służyć mieszkańcom Pragi i odwiedzającym stolicę przez następne 30 lat. Oczekujemy, że elegancki design i nowe wnętrze pozwolą na dalsze zwiększenie obecnej pojemności kolejki na Petřína – komentuje Adam Scheinherr, zastępca burmistrza ds. Transportu i przewodniczący Rady Nadzorczej DPP.

Kolejka liczy sobie 130 lat. W tym czasie po jej trasie kursowały trzy generacje wagonów, a obecne jeżdżą tam od 1985 roku. Podczas ponad stuletniego istnienia, kolej nie kursowała w latach 1965-1985 z powodów problemu ze stabilnością góry i nawierzchni po jakiej się porusza. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych w całych Czechach, a kolejka przewozi co roku ponad 2 miliony pasażerów rocznie, co daje prawie 300 pasażerów na godzinę.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Powiat słupski z jedną ofertą na nowe autobusy

Prawo & Finanse

Powiat słupski z jedną ofertą na nowe autobusy

Jakub Rösler 18 października 2021

Dobry sezon Warszawskich Linii Turystycznych

Komunikacja

Dobry sezon Warszawskich Linii Turystycznych

Redakcja 17 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5