Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Praga: Rada Miasta dała zielone światło dla kolejnego odcinka linii metra D

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-06-28 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Praga: Rada Miasta dała zielone światło dla kolejnego odcinka linii metra D
mat. DPP
W czerwcu rada miasta w Pradze zatwierdziła budowę linii metra D na odcinku Pankrác – Nové Dvory. To ważny krok na drodze do pozyskania funduszy unijnych bądź kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Prowadzeniem inwestycji zajmować się będzie przedsiębiorstwo komunikacyjne Dopravní podnik Prahy (DPP).

W styczniu DPP złożył wniosek o pozwolenie na budowę dla odcinka Pankrác – Nové Dvory. Znajdzie się na nim pięć stacji Pankrác, Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč i Nové Dvory. Na stacji możliwa będzie przesiadka do istniejącej linii C. – Spodziewamy się wydania pozwolenia na budowę w wariancie optymistycznym w tym roku pod koniec lata, a w wariancie pesymistycznym wiosną 2022 r. Jesteśmy gotowi jak najszybciej rozpocząć budowę – powiedział Petr Witowski, prezes zarządu DPP. Szacunkowe koszty, wraz z zakupem taboru, to 52 mld koron (ok. 9,2 mld zł).

Na dzień dzisiejszy Praga zakłada budowę tego odcinka z własnych środków przy wykorzystaniu kredytów z EBI i banków komercyjnych. Miasto przygotowuje się też do negocjacji z rządem – pry budowie kolejnych odcinków konieczne będzie wsparcie centralne w związku z ustawowymi limitami zadłużenia miast. – Szkoda, że obecny rząd zachowuje się jak macocha wobec tak ważnej inwestycji. Do 2004 r. państwo zawsze uczestniczyło w finansowaniu budowy praskiego metra. Przedłużenie trasy A w 2015 r. po raz pierwszy spadły w całości na barki Pragi – z udziałem środków unijnych. Budżet miasta nie jest skrojony na tego typu inwestycje i za granicą często przy ich realizacji uczestniczą w budżety państwowe. Mamy nadzieję, że po wyborach parlamentarnych podejście nowego rządu do Pragi zmieni się – mówi Pavel Vyhnánek, zastępca burmistrza ds. finansów i budżetu.

DPP poszukuje właśnie wykonawców inwestycji. Do zawarcia umowy konieczne są jednak gwarancje finansowe miasta. Budowa całego odcinka Pankrác – Nové Dvory powinna zająć około 7,5 roku. Ze względu na warunki geologiczne w rejonie stacji Pankrác i połączenie z linią C najdłużej będzie budowany odcinek Pankrác – Olbrachtova. Budowa drugiego odcinka Olbrachtova – Nové Dvory zostanie ukończona w ciągu sześciu lat. Budowa pozostałych planowanych odcinków, tj. Nové Dvory – zajezdnia Písnice wraz z zajezdnią potrwa 4 lata, a Pankrác – Náměstí Míru niecałe sześciu lat. Ambicją stolicy jest ukończenie wszystkich etapów jednocześnie, więc niektóre rozpoczną się nieco później ze względu na krótszy czas realizacji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Praga: Umowa na pierwszy odcinek czwartej linii metra podpisana

Przestrzeń

Praga: Umowa na pierwszy odcinek czwartej linii metra podpisana

Witold Urbanowicz 18 lipca 2021

Praga: Murale pojawią się na kilku stacjach metra

Przestrzeń

Praga: Murale pojawią się na kilku stacjach metra

Rafał Dybiński 08 września 2020

Komunikacja publiczna w Pradze otrzyma nowe barwy

Przestrzeń

Komunikacja publiczna w Pradze otrzyma nowe barwy

Witold Urbanowicz 04 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5